Doba na přezutí pneumatik je tu. V čem se liší zimní od letních a jaké jsou postihy při nepřezutí?

ČESKO – Ačkoliv letošní podzimní počasí se mění jako na houpačce a téměř letní dny střídají plískanice, na silnicích se jedná o nejnebezpečnější období. Mnozí totiž podcení večerní a ranní mrazíky a vyrazí na cesty stále ještě s letními pneumatikami. Kdy přesně bychom je ale měli vyměnit za „zimní model“ a proč „univerzální“ gumy nejsou dobrý nápad?

Jaká pravidla pro přezutí platí?

Ačkoliv podle platné vyhlášky by řidiči měli zimní pneumatiky používat v období od 1. listopadu do konce března, a to v situacích, kdy silnici pokrývá souvislá vrstva sněhu nebo námraza, rozhodně to neznamená, že přezutí v současných dnech nemá smysl. Teploty kolem nuly jsou již v ranních hodinách běžné, stejně jako přízemní mrazíky, a to nejen v horských oblastech.

Povinnost přezutí pneumatik se pak řídí povětrnostními podmínkami. Nejen těmi nastalými, ale i těmi, které mohou dle předpovědi teprve nastat. V podstatě tak platí, že pokud např. v prosinci bude krásně a teplo a předpověď na následující dny bude příznivá, řidič není povinen mít na vozidle zimní pneumatiky. Na druhou stranu pokud je v zákonem stanovených případech mít nebude, vystavuje se různým typům postihů.

Letní, zimní, univerzální

Proč vůbec vozidlo přezouvat? „Letní guma má horší vlastnosti při nižších teplotách, víc ztvrdne, takže výsledkem je, jako by člověk jel na puku. Auto hůř sedí na vozovce, hůře zatáčí i brzdí. Odlišné je také drážkování. Zimní pláště mají hlubší, hrubší a členitější desén, guma díky tomu zabírá lépe nejen na sněhu, ale i ve sněhové břečce,“ vysvětlil základní rozdíly dopravní expert Roman Budský. Dle zákona jsou letní a zimní gumy odlišovány pomocí písmen a příp. symbolů na bočnici pláště. Na zimních gumách by mělo být uvedeno M+S (mud and snow), plášť by měl ideálně obsahovat také symbol trojklané hory s vločkou. Některé země EU toto označení přímo vyžadují. Univerzální pneumatiky by pak měly být určeny pro jízdu v zimě i létě, ovšem svou úlohu spolehlivě neplní ani v jednom z těchto období. „Univerzální pneumatiky vyhovují všemu, ale ničemu pořádně. V létě ani v zimě to není špičková guma. Lidé, kteří jezdí autem častěji, by proto měli na zimu vozidlo přezout vždy do zimních plášťů,“ dodal také Budský.

Co hrozí, pokud řidič vozidlo nepřezuje?

Pokud řidič ignoruje vyhlášku a za zimních podmínek vyrazí na silnici vozidlem s letními pneumatikami, vystavuje se riziku pokuty ve výši 2 tis. Kč (na místě), příp. 2 500 Kč (ve správním řízení). Vedle toho je ale i v případě přezutí na zimní pneumatiky nutné naplnit konkrétní zákonné požadavky. Pokud totiž zimní plášť bude mít hloubku desénu méně než 4 mm, tak řidiči hrozí stejný postih jako v případě nepřezutí. A pokud by plášť měl hloubku desénu pod 1,6 mm, vozilo je dle zákona technicky nezpůsobilé k provozu. Tehdy řidiči hrozí pokuta ve výši 5-10 tis. Kč, ztráta 5 bodů a také 6-12 měsíců zákazu řízení. V zahraničí pak mohou pokuty dosahovat i k tisícům eur. Navíc v případě, že řidič způsobí nehodu, zkoumá se, zda k tomu nepřispěly právě i pláště. Pokud se jejich vliv prokáže, pak mohou vzniknout komplikace s pojistným plněním v rámci havarijního pojištění.