Český průmysl se propadá, v příštím roce tak hrozí prohlubování schodku státního rozpočtu

ČESKO – O tom, že vláda usiluje o snižování schodku státního rozpočtu a snaží se konsolidovat veřejné finance, dnes již jistě každý ví. Ve svých „výhledech“ a plánech na příští rok pak ministerstvo financí spoléhá i na výběr daní – ten však může být ohrožen predikcemi resortu týkajícími se růstu ekonomiky. Jak se totiž ukazuje, čísla, s nimiž ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) počítá, se nejspíš nenaplní…

Ekonomika poroste?

Ve svých odhadech týkajících se růstu české ekonomiky je ministerstvo financí poměrně optimistické. A tento optimismus promítlo také do návrhu státního rozpočtu – věří tedy v růst ekonomiky v hladině 2 %. Jenže jak upozorňují analytici, a to i vzhledem k aktuálním datům, tohoto čísla bude možné dosáhnout jen stěží. „Myslím, že ta prognóza ministerstva financí je poněkud ambiciózní. K oživování ekonomiky bude docházet velmi zvolna, spíš počítejme s hodnotou mírně přes 1 %,“ zhodnotil tak analytik Dominik Rusinko. Nižší hodnota pak dle jeho slov bude mít samozřejmě také vliv na výběr daní.  „Vznikne tak problém na příjmové straně státního rozpočtu a státní definic bude v lehkém ohrožení. Zatím by se ale dle odhadů mohlo jednat jen o desítky miliard,“ doplnil Rusinko s tím, že možná resort financí své původní predikce ještě upraví.

Průmysl se propadá

To, jak se bude české ekonomice v následujícím roce dařit, ovlivňuje řada faktorů. Jedním z těch klíčových je pak průmysl a jeho kondice. Jenže jak ukazují průběžná data, právě průmysl v Česku v září zrychlil meziroční pokles – a klesá již třetí měsíc v řadě. Odborníci tak hovoří o plošném útlumu českého průmyslu a upozorňují, že situace směřuje k tomu, že za celý rok tento segment skončí nakonec v červených číslech.

Nedaří se přitom téměř všem odvětvím. K největšímu poklesu došlo ve výrobě energií, přidává se ale i automobilový průmysl, který byl dříve v Česku tahounem. Stavebnictví si meziročně mírně polepšilo, ale i v tomto případě je meziměsíční vývoj záporný. „Novinkou je to, že se přestává meziročně dařit i klíčovým sektorům včetně automobilového průmyslu. Pokud začnou ztrácet výkonnost i tyto páteře českého průmyslu, tak česká čísla budou velmi špatná a ovlivní stav celé české ekonomiky,“ shrnul situaci Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V čem je problém a jaké je řešení?

Mezi hlavní příčiny poklesu průmyslu patří šetření mezi nákupními manažery. Roli ale hraje i německý průmysl, který je v zásadě v recesi, nemluvě o tom, že právě do Německa směřuje až 30 % českého exportu. Průmyslové firmy jsou pod velkým tlakem v případě energeticky náročné výroby. Ačkoliv patrné jsou již i dezinflační tlaky a firmy začínají poskytovat i větší slevy, proti nim stojí stále více klesající poptávka. Kromě toho celý segment čelí nedostatku pracovníků. Situace na trhu práce je totiž dlouhodobě extrémně napjatá a jakékoliv větší změny čekat nelze. Jedinou cestou se tak zdá být další digitalizace a robotizace.

Jak nakonec analytici shrnují, nyní se zdá, že právě průmysl bude brzdou tuzemské ekonomiky. Táhnout by ji měla – alespoň k mírnému oživení – spotřeba českých domácností, tomu však zatím také mnohé nenasvědčuje.