Pro potřebné se vybralo nejvíce potravin v historii. Lidí v nouzi přibývá, potraviny stále zdražují

ČESKO – I když ne každý si to uvědomuje, návštěva obchodu může být skutečně nepříjemným zážitkem. Ceny za poslední dva roky vyskočily raketově vzhůru, životní úroveň mnoha rodin naopak kvůli tomu rapidně klesla. Není tedy divu, že stále více lidí se o pomoc obrací i na tzv. potravinové banky. Ty poskytují nejen potraviny, ale třeba i základní hygienické prostředky potřebným. Do potravinových bank pak pravidelně přispívají i občané a o uplynulém víkendu, kdy probíhala sbírka potravin v obchodech, se vybralo nejvíce zboží v historii…

Vlna solidarity

V rámci podzimní sbírky potravin, jež probíhala o víkendu, darovali zákazníci na 62 tun drogistického zboží a také 562 tun jídla. Z něj je pak možné pomyslně připravit více jak milion porcí pokrmů. Jedná se o zatím nejvyšší množství od dob, kdy potravinové sbírky byly v Česku zahájeny. Sbírky potravin se přitom u nás konají již deset let, od roku 2019 dokonce dvakrát v roce, na jaře a na podzim. Během všech uplynulých let věnovali lidé 4 659 tun potravin, což je celkem cca 9 milionů porcí jídla.

Mezi nejčastěji darované potraviny letos patřilo mléko, rýže, těstoviny a různé konzervy. Se všemi dary potravinová banka hospodaří tak, aby vystačily ideálně až do příštího kola sbírky. Ta by se měla konat opět na jaře následujícího roku.

Jak se pomoc rozděluje?

Obecně pomoc z potravinových sbírek míří k lidem, kteří si nejsou schopni vydělat (příp. mají jen omezené zdroje). Jsou to lidé, kteří se nacházejí v akutní životní nouzi, samoživitelé, senioři ad.. Potraviny (ale i drogerie) shromážděné v potravinových bankách se dále přerozdělují např. mezi různé nápomocné organizace, míří také k obyvatelům chráněného bydlení. S rozdělováním pomoci pomáhají také sociální pracovníci, kteří své klienty dobře znají a vědí, kdo a co přesně potřebuje.

Novinkou v rozdělování pomoci jsou pak také tzv. výdejny určené jednotlivcům, jež od léta fungují již na 150 místech v Česku a mají pokrýt lokality, kde potravinová pomoc doposud scházela. Tento evropský projekt podpořilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Některá výdejní místa jsou určena speciálně seniorům a handicapovaným, jiná mají vyhrazeny dny pouze pro rodiče – samoživitele. Pro obdržení pomoci je však nutné prokázat se příslušnými dokumenty/doklady, např. potvrzením o hmotné nouzi, doklady z OSPOD, tj. doporučeními z úřadu práce, sociálního odboru ad. Žádným dokumentem se naopak nemusejí prokazovat ovdovělí senioři/ky.

Pomoc potřebuje čím dál víc lidí

Již o víkendu potravinové banky zboží třídily a začaly s jeho distribucí lidem v nouzi. Těch přitom zejména v posledních dvou letech významně přibylo. Počet lidí odkázaných na pomoc potravinových bank meziročně roste, aktuálně až o 30 %. Na hranici chudoby se v Česku dle odhadů nachází až 15 % obyvatel, kteří mají problém pokrýt všechny své životní potřeby. Nezdá se přitom, že by se v dohledné době měla situace nějak významně zlepšit – a ceny na pultech obchodů klesnout. Bohužel, jídlo v příštím roce dle dohadů spíše podraží. „Není to jen kvůli cenám energií, od ledna dojde ke zvýšení daně z nemovitosti, ze zisku, mění se podmínky práce na dohody, to vše ceny ovlivní,“ vysvětlil totiž Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Ministerstvo zemědělství však dle šéfa resortu důvod k dalšímu skokovému zdražení potravin nevidí – byť prý ministerstvo hledá způsoby, jak pomoci alespoň firmám s energeticky náročnými provozy.

V rámci letošní potravinové sbírky lze potraviny věnovat až do 21. listopadu, a to skrze online obchody.