Další zjednodušení plateb. Nově není třeba znát číslo bankovního účtu, vystačíte si už jen s telefonním číslem

Foto: Rýdlová J.

Obejdete se bez nutnosti zadávat číslo bankovního účtu a platba dorazí příjemci téměř ihned. Kdysi by to znělo jako science fiction, dnes se jedná o realitu. Šest bank právě spouští novinku ve zjednodušení převodu peněz a další se budou přidávat. Jak funguje platba na telefonní číslo a kolik můžete poslat peněz?

Kdo službu poskytuje

Nová služba se nazývá Platba na kontakt. Místo čísla bankovního účtu příjemce zadá odesílatel pouze číslo jeho mobilního telefonu. Tento způsob platby nyní poskytuje šest bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank.

Jakou částku lze poslat

Zaplatit tímto způsobem lze částku v rozsahu 1 Kč až 5 000 Kč. Horní hranice 5 000 Kč je prozatím určena z bezpečnostních důvodů. Průzkumy však ukazují, že její výše by měla být dostatečná, jelikož většina klientů bank odesílá platby právě do této výše. Počet transakcí provedených za den není omezený.

Jak vše funguje

Platby na kontakt budou moci přijímat klienti zapojených bank, kteří se ke službě u své banky aktivně přihlásí a spárují své telefonní číslo s číslem svého bankovního účtu. Při zasílání peněz uživatelům této služby pak bude možné místo čísla účtu vyplnit jen číslo jejich mobilního telefonu.

Jinými slovy, abyste mohli platby přijímat, je nutné se přihlásit do speciálního registru. (Naopak, k odeslání platby na číslo se registrovat nemusíte. Provedete ji z účtu jakékoliv banky podporující tuto službu.) Registr pro platby na kontakt bude provozovat Česká národní banka. Hlavním úkolem tohoto registru plateb na kontakt je párování telefonních čísel s čísly účtů.

Dle tiskové zprávy ČNB, pokud má majitel telefonního čísla více bankovních účtů, bude si muset při registraci vybrat, který zvolí pro příjem plateb na kontakt. Zároveň je ale možné, aby k jednomu bankovnímu účtu bylo připojeno více telefonních čísel. Například manželé mají jeden společný účet, ale každý vlastní mobilní telefon.

Uživatelé by také měli vidět před odesláním platby název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení, aby neodeslali platbu omylem jinam. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat.

Časové omezení služby

Jestliže vám šest měsíců nikdo nepošle peníze na vaše telefonní číslo, služba se deaktivuje a bude nutné znovu provést spárování mobilního čísla s číslem účtu.