Stavební spoření. Výše státní podpory vás letos nepotěší. Vyplatí se ještě spořit?

Zdroj: pixabay.com, free image

Velkým lákadlem stavebního spoření byla zpravidla státní podpora. Ve svých počátcích dokonce dosahovala až 4 000 Kč ročně. V posledních letech její maximum činilo 2 000 Kč. Letos však došlo k již dříve diskutovanému snížení, a to velmi výraznému. Na co budou tedy stavební spořitelny lákat klienty letos?

Snížená výše stavební podpory

Novelizované znění zákona o stavebním spoření říká, že poskytovaná záloha státní podpory činí 5 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 Kč. Jinými slovy, od 1. ledna 2024 platí, že státní podpora bude činit maximálně 1 000 Kč ročně. Oproti loňsku se tedy sníží na polovinu. Toto snížení se týká všech smluv – jak nově uzavřených, tak stávajících. U smluv běžících v loňském roce však ještě letos podporu 2 000 Kč získáte, protože se jedná o podporu připsanou za rok 2023.

Nové výhody stavebního spoření

Snížení stavební podpory by mohlo vést k výraznému poklesu zájmu o uzavření nových smluv a také k odlivu již stávajících klientů, kteří budou zvažovat vypovězení smluv. Stavební spořitelny nechtějí tuto situaci riskovat, proto se snaží i nadále udržet výhodnost stavebního spoření různými způsoby. Nejčastěji nabízejí tyto výhody:

  • Kompenzace snížené stavební podpory. Některé stavební spořitelny nabízejí u nových smluv tzv. kompenzační prémie či bonusy, kterými dorovnají klientům částku, jež ztratí na státní podpoře. Zjednodušeně řečeno, vyplatí jim ze svého až 1 000 Kč ročně.
  • Nulový poplatek za uzavření smlouvy. Uzavření smlouvy bývalo dříve zpoplatněno zpravidla ve výši 1 % z cílové částky. Například pokud jste chtěli naspořit 500 000 Kč, museli jste uhradit 5 000 Kč. V poslední době se od poplatků upouští. Pozor, někdy dochází k záměně poplatku za uzavření smlouvy s poplatkem za vedení účtu. Jak již vyplývá z názvu, jedná se o dvě zcela rozdílené věci. Poplatek za vedení účtu spořitelny stále účtují, a to většinou v rozmezí 300 Kč až 370 Kč ročně.
  • Zvyšování úroků. V posledních letech stavební spořitelny pod tlakem rostoucí inflace zvedly své základní úroky, ke kterým často nabízejí speciální bonusy (v podstatě další úroky) vázané na splnění konkrétních podmínek.
  • Levné úvěry. Klasickou výhodou stavebního spoření je možnost čerpání úvěrů, které mají mnohem nižší úrokové sazby (jsou tedy výrazně levnější), než jiné typy úvěrů na trhu.