Daň z nemovitých věcí. Nové změny se mohou týkat i vás, aniž byste o tom měli tušení

Zdroj: pxhere.com

V rámci konsolidačního balíčku přináší novela zákona o dani z nemovitých věcí asi 40 změn. Nejzásadnější změnou, kterou pocítí téměř všichni majitelé nemovitostí, je navýšení daňové sazby v průměru o 80 %. Nově se zavádí inflační koeficient, který bude každoročně zvyšovat daň o inflaci. Pro r. 2024 je roven jedné, takže výši daně letos neovlivní. V důsledku změn bude letos muset mnoho majitelů nemovitostí podat nové daňové přiznání ke své nemovitosti, a to i přesto že ji vlastní již řadu let.

Co se změnilo

Níže přinášíme orientační výčet některých změn. Změny, se kterými je spojena povinnost podat daňové přiznání na zdaňovací období roku 2024, jsou označeny (P). Jejich úplný výčet najdete zde.

 • Sazby daně z pozemků se zvyšují o cca 80 %.
 • Sazby daně ze staveb a jednotek se zvyšují o cca 80 %.
 • Zavádí se inflační koeficient.
 • Zvýšení daně se vztahuje i na místnosti v obytných domech a jednotkách pro bydlení využívaných k podnikání v oboru ubytování – navyšuje se. (P)
 • Garáže se zdaňují podle zápisu v katastru nemovitostí. U garáží nezapsaných v katastru nemovitostí se nic nemění. (P)
 • Budovy pro rodinnou rekreaci se zdaňují podle zápisu v katastru nemovitostí. U budov sloužících pro rodinnou rekreaci nezapsaných v katastru nemovitostí, u rodinných domů a objektů k bydlení užívaných pro rodinnou rekreaci se nic nemění.
 • Stavební pozemky vznikají i na pozemcích, kde už stojí zdanitelná stavba. (P)
 • Zpevněné plochy pozemků se zdaňují na všech druzích pozemků (dosud se zdaňovaly pouze na pozemku druhu ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří) a i když neslouží k podnikání, postačí, že je má podnikatel zařazeny do obchodního majetku podle zákona o daních z příjmů. (P)
 • Minimální celková daň za spoluvlastnický podíl na nemovité věci je 90 Kč.
 • Zavádí se definice podlahové plochy.

Kdo musí podat daňové přiznání

Zmiňovaná novela zákona platí již od počátku letošního roku. Většina poplatníků nebude muset v souvislosti se změnami dělat nic, některé změny zohlední správce daně automaticky (např. zvýšení sazby daně), avšak stále existuje velká skupina těch, kteří budou muset podat daňové přiznání. Podrobné informace, o koho se jedná, najdete na webu Finanční správy ČR. Graficky jsou informace zpracovány také v informačním letáku.

Kde hledat radu

Finanční správa ČR nabídne veřejnosti pomoc při podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Od začátku ledna ve všech krajích a v 52 městech spouští specializované telefonní linky, na kterých se občané mohou poradit s odborníkem na daň z nemovitých věcí. Specialisté také v průběhu ledna vyrazí na 459 naplánovaných výjezdů do obcí, kde občanům pomohou s vyplněním a odevzdáním daňového přiznání. Poslední dva lednové týdny budou prodlouženy úřední hodiny na všech finančních úřadech.

 • Provoz telefonních linek:  celý leden; pondělí – čtvrtek 8:00 – 17:00; pátek 8:00 – 14:00. Bližší informace a čísla telefonních linek pro jednotlivé kraje najdete ve spodní části webu Finanční správy ČR.
 • Prodloužené úřední hodiny: od 22. ledna do 2. února; pondělí – čtvrtek 8:00 – 17:00; pátek 8:00 – 14:00; všechna územní pracoviště.

Řádný termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí připadá na středu 31. ledna 2024. Pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí lze rovněž využít nové služby předvyplnění daňového přiznání údaji z finančního úřadu a katastru nemovitostí v daňové informační schránce (DIS+) na portálu MOJE daně. Zde můžete přiznání nejen vyplnit, ale i odeslat.