Museum of Bricks: Zde zaplesá srdce každého milovníka legendární stavebnice, neboť se tu nachází největší světová sbírka setů LEGO

Museum of Bricks a Miloš Křeček

Není snad u nás nikoho, komu by název LEGO nic neříkal. Jen pro pořádek: jsou to tedy stavebnicové produkty, vyráběné původně rodinnou společností The Lego Group, která sídlí v Dánsku, ve městě Billund. Firma vznikla v dílně truhláře Ole Kirk Christiansena, který začal hračky vyrábět roku 1932. Pojem Lego byl v roce 1934 vytvořen z dánského leg godt – hraj si dobře. Tehdy byla hračka dřevěná, plastové LEGO vzniklo v roce 1947.

Postupný vzestup

Tehdy ještě Ole nezaznamenal úspěch, ale postupem času jeho syn Godtfred navrhl koncept stavebnic tak, aby se samostatně prodávané sady vzájemně doplňovaly. Kolem roku 1958 začal podnik používat také vhodnější typ plastu, známý pod zkratkou ABS, který se nedeformoval.

Původní série stavebnic obsahuje takzvané Lego bricks, malé kostičky, které lze libovolně skládat dohromady. Postupem doby bylo vyrobeno kolem 600 miliard kostiček.

Česká rarita

Dnes je možné z LEGA postavit prakticky cokoliv a výroba stavebnice je nadnárodní záležitostí. A Česká republika? Je zde jedna rarita – a to největší světová sbírka setů LEGO, umístěná v Museum of Bricks. Vlastníkem této sbírky je pan Miloš Křeček, který je zároveň oficiálně držitelem světového rekordu s největší sbírkou LEGO sad na světě.

Vše začalo již v jeho pěti letech. Jak sám vypráví: „Dodnes si pamatuji pocit naprostého štěstí, když jsem v pěti letech držel v ruce stavebnici LEGO číslo 20 a nemohl uvěřit, že mi Ježíšek přání doopravdy splnil. Stejně tak je pro mě neuvěřitelné, že dnes moje sbírka obdržela titul Guinessův světový rekord.“ Ano, je to tak. K obdržení certifikátu Guinessova světového rekordu bylo třeba nasbírat neuvěřitelných 6005 modelů stavebnice.

Muzeum dospělo k rekordu

Všichni, kdož jsme sběratelé, známe ten pocit štěstí, když nám do sbírky přibude další kousek, ať už se jedná o cokoliv. Miloš Křeček začal svoji sbírku rozšiřovat skutečně od dětství, dokonce si jako svatební dar se svojí ženou navzájem věnovali raritní kousek lega. Vše dospělo tak daleko, že roku 2010 bylo založeno soukromé muzeum, a to v Praze na Národní třídě.

Celá jeho sbírka obsahuje 9500 exponátů složených ze zhruba 10 tisíc kostiček a celková hodnota sbírek ve všech expozicích (další muzea pana Křečka jsou kromě Prahy v Kutné Hoře, Poděbradech, Špindlerově Mlýně a nově od 1. 4. 2023 i v Hatích u Znojma) je kolem 20 milionů korun českých.

Nyní se vraťme k radosti a splněnému snu, kdy pan Křeček obdržel list: „S radostí vám oznamujeme, že vaše žádost o titul Největší sbírka sad LEGO byla úspěšná a jste nyní držitelem titulu Guinessův světový rekord!“ Po čtrnácti letech od otevření muzea se tedy dostavil tento obrovský úspěch.

Přece je v této obrovské sbírce jeden set jedinečný  – alespoň pro Miloše Křečka – je to originální sada Sochy Svobody, kterou si zakoupil na výletní lodi plující právě kolem Sochy Svobody.

V současné době je stavebnice LEGO stále pro děti a některé dospělé tím nejlepším a nejžádanějším dárkem.

Miloš Křeček s Certifikátem o přiznání světového rekordu
Miloš Křeček s Certifikátem o přiznání světového rekordu