Našli jste si přivýdělek? Musíte vědět, u koho podepsat formulář Prohlášení poplatníka

Foto: Rýdlová J.

Zvyšující se životní náklady nutí mnohé  hledat si přivýdělek či brigádu. Ve své „boční“ práci se nejčastěji necháváme zaměstnat na dohodu o provedení práce. Pokud práci získáme, jedna z prvních otázek zní: „Budete u nás podepisovat prohlášení poplatníka?“ Zatímco pro zběhlou účetní se jedná o banální pojem, většina laiků vůbec netuší, o co jde. Přitom se však můžeme špatnou odpovědí připravit o peníze, nebo si dokonce přivodit problémy s finančním úřadem.

Růžové prohlášení

Dotyčný formulář se v plném znění jmenuje Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a týká se daného zdaňovacího období, tedy převážně daného kalendářního roku. Jeho název je však pro obyčejného smrtelníka natolik složitý, že se zkráceně označuje jen Prohlášení poplatníka nebo jako růžový formulář. Důvodem je růžová barva originálního tiskopisu. (Pokud jej však obdržíte z černobílé tiskárny, růžovou tam budete hledat marně.)

K čemu prohlášení slouží

Pokud jste klasický zaměstnanec, tedy nepodnikáte, a máte jeden hlavní pracovní poměr, pak toto Prohlášení podepisujete u svého zaměstnavatele. Mnohdy vám ho účetní předá s kupou dalších papírů a označí vám, co vyplnit a kde se podepsat. Podpis Prohlášení je pro vás však velmi užitečná věc, díky které ušetříte docela dost peněz. Tímto formulářem totiž prohlašujete, že uplatňujete zákonné slevy na dani, např. na poplatníka, na dítě, na invaliditu či na studenta.

Sleva na poplatníka

Když už nic jiného, tak vždy uplatníte slevu na poplatníka, tedy na sebe. V současnoti se jedná o 30 840 Kč na rok. Díky této slevě zaplatíte na dani každý měsíc o 2 570 Kč méně.

Podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele

Uplatnění formuláře má však svá pravidla. Můžete jej podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, což je logické. Nesmí dojít k tomu, že byste daňové zvýhodnění uplatňovali na sebe vícekrát, tedy v hlavním zaměstnání a zároveň na brigádách. Toto by bylo zásadní porušení zákona a finanční úřad by na to patrně velmi rychle přišel. Pokud si tedy k hlavnímu zaměstnání seženete nějaký přivýdělek, je třeba učinit jasno, u koho růžový formulář (a tedy všechny slevy) uplatníte.

Formulář a DPP

Lidé si nejčastěji přivydělávají formou DPP, tj. dohody o provedení práce, protože u příjmu do 10 000 Kč měsíčně se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. (Tato právní úprava však platí jen do 30. 6. 2024. Od 1. 7. 2024 budou platit jiné limity.) V případě přivýdělku na DPP je zpravidla nejjednodušší Prohlášení i nadále podepisovat u svého hlavního zaměstnavatele. Vedlejší zaměstnavatel vám pak váš příjem zdaní 15% srážkovou daní a už se o nic nestará. (Pokud si zvolíte uplatnění formuláře u svého vedlejšího zaměstnavatele, musíte svého hlavního zaměstnavatele o této změně informovat.)