Největší krize v česko-slovenských vztazích? Mezivládní konzultace končí kvůli Ukrajině

Zdroj: Pexels/Son Tung Tran

ČESKO – Česko mělo se Slovenskem, a to i vzhledem k dlouhé společné historii, vždy nadstandardní vztahy. Jejich důkazem byly v posledních letech i pravidelné mezivládní konzultace, které se však česká vláda rozhodla dočasně pozastavit. Hlavní příčinou jsou diametrálně odlišné názory v zahraniční politice a stanoviska k evropské bezpečnosti.

Česko-slovenské vztahy na bodu mrazu?

Po středečním jednání kabinetu český premiér Petr Fiala (ODS) ohlásil přerušení pravidelných mezivládních konzultací se slovenskou vládou. „Nemůžeme zavírat oči nad tím, že v zásadní otázce, která se týká bezpečnosti, máme odlišné názory,“ uvedl Fiala. A narážel tak na stanoviska týkající se podpory Ukrajiny. Vládu v jejím rozhodnutí podpořil i prezident Petr Pavel, který shrnul, že důvody, které českou vládu k tomuto kroku vedly, chápe. Dodal také, že rozdíly v názorech na danou problematiku jsou nyní příliš hluboké. Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) pak „spor“ probíhá víceméně na rétorické úrovni. Bohužel ale situace zašla tak daleko, že se česká vláda společného zasedání, které má hlavně silnou symbolickou rovinu, nechce účastnit.

A co Slovensko?

Ačkoliv Bratislava český krok údajně respektuje, slovenský premiér naopak uvedl, že toto rozhodnutí vazby mezi Českou a Slovenskou republikou ohrožuje a Česko tak prý riskuje vzájemné vztahy kvůli jinému státu. Slovenská vláda zároveň mluví o zbytečném napětí, přičemž vlastní zahraniční politiku měnit nechce. „Slovensko je členský stát EU i NATO, známe svá práva a povinnosti, přesto budeme dále suverénní a budeme vyslovovat svůj názor,“ uvedl v dané souvislosti Marián Kéry, předseda zahraničního výboru slovenské Národní rady (SMER-SD). Slovensko si tak stojí i za nedávnou schůzkou slovenského ministra zahraničí s tím ruským. Právě tento krok byl přitom pravděpodobně onou poslední kapkou pro českou stranu.

Kéry však zároveň věří, že se situace časem opět urovná. „Pevně věřím, že naše vztahy to nenaruší. Politici přicházejí a odcházejí, národy zůstávají. Prošli jsme si strastiplnou cestou a mrzí mě, že pro rozdílný pohled na řešení situace na Ukrajině český předseda vlády společné schůzky našich vlád zrušil,“ uzavřel. Podle slovenské opozice je ale patrné, že země míří stále do větší izolace – a krok Česka by mohl znamenat, že se ještě více přikloní k orbánovskému Maďarsku.

Jaké je východisko?

Podle českého premiéra ani navzdory jednomyslnému rozhodnutí české vlády nepřistoupit nyní k tak nadstandardní věci, jako je společné jednání vlády, však nejsou vztahy mezi zeměmi nijak významně ohroženy. Přesto jej již tuzemská opozice vyzvala, aby jednání obnovil. „Je to totální amatérismus, vláda dělá jen aktivistickou zahraniční politiku, vůbec to nechápu,“ uvedl tak Andrej Babiš (ANO). Jak ale vládní představitelé ubezpečují, vzájemný kontakt zemí bude nadále pokračovat na nižších úrovních.

„My nyní nestanovujeme žádné parametry k tomu, co je třeba naplnit, aby se naše vztahy vrátily tam, kde byly. Jen ta nejvyšší špička se teď nebude konat, konat se bude zase tehdy, až se naše názory na zahraniční politiku a bezpečnost Evropy sblíží natolik, abychom nedodávali legitimitu krokům, které považujeme za velmi nezodpovědné pro celou Evropu, a to jsou kroky, které činí premiér Fico,“ uzavřel tak český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).