Jezerní příšery: I v některých méně známých jezerech prý přežívají netvoři, domorodci jsou o tom skálopevně přesvědčeni

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.needpix.com

Střední Asie je velký kus země a nalezneme tu spoustu zajímavých míst. K těm tajuplným patří kupříkladu jezera, ve kterých podle starobylých legend přežívají nestvůry. Je fakt, že spolehlivě se jejich existenci nepodařilo potvrdit, hlavně místní lidé však o ní nepochybují.

Labynkyr a Vorota

Dvě vzájemně spojená jezera na území současného Ruska, v sibiřské Jakutské republice, jsou označována jako nejchladnější na světě. Jde o obtížně přístupnou oblast, přesto se na Sibiř vypravil v roce 1953 geolog Viktor Tvěrdochlebov (1940 – 2011). Ten zde měl opravdu spatřit neznámého tvora, avšak v jiném jezeře, než o kterém si vyprávějí Jakuti. Podle nich jezerní nestvůra žije v jezeře Labynkyr. Je prý obrovská a její obětí už se stala řada zvířat, ale i lidí, kteří se k jezeru odvážili.

Jelikož se k oběma jezerům vypravily další expedice, objevily, že spojovací průliv mezi jezery je široký ani ne 15 metrů. Tím by zmiňovaná obří nestvůra neproplula, alespoň ne taková, jaká je popisována. Je tedy možné, že příšery žijí v obou jezerech?

Kok-Kol

Toto jezero se nalézá v Kazachstánu a nestvůře se v něm údajně žijící se říká Ajdachar. I Ajdachar má mít na svědomí lidi, kteří v jezeře zmizeli. Nejznámější pozorování této příšery pochází z roku 1975. Tehdy ruský geograf Anatoly Pečerskij se synem pozoroval ptáky na břehu, když tu se z vody vynořila prý asi dva metry velká hadí hlava.

Z Pečerského si ale kolegové utahovali. Ovšem začátkem 80. let se k jezeru vydala výprava sovětských vědců. Je zajímavé, že i někteří z nich měli spatřit něco podivného, co se vynořilo z jezera. Hrnuly se sem další výpravy, ale nepodařilo se nikomu ani dosáhnout dna jezera, a to kvůli vodnímu víru, který potápěče vždy pohltil. Mnozí badatelé tedy přišli s teorií, že za pověstmi o zmizelých lidech mohou právě vodní víry, které mají vznikat kvůli členitému dnu plnému jeskyní a prohlubní. Je ale možné, aby třeba v podvodních jeskyních žilo něco opravdu podivného?

Chajyr

Nevelké jezero Chajyr se nalézá také v Jakutsku, až za hranicí polárního kruhu. V 70. letech se až sem vypravila expedice ruského biologa Nikolaje Gladkicha. Když se on sám vydal jednou k jezeru pro vodu, z jezera se vynořil podivný tvor a blížil se k němu. Vědec utekl, ale zpráva o jeho nezvyklém pozorování se dostala až do Moskvy, odkud byla k jezeru vyslána další expedice, tentokrát s cílem přinést důkazy o příšeře.

Zjistili, že domorodci jej popisují jako velkého tvora s dlouhým krkem a placatou hlavou. Legendy o něm prý kolovaly už dávno. Tak se tvoru začalo říkat jakutský ještěr. Důkaz se nicméně nenalezl.

Issyk Kul

Milovníci tajemna tvrdí, že v jeho hlubinách přebývá příšera jménem Mundarcho. Domorodí obyvatelé jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že zde skutečně žije, ostatně prý jej spatřili i jejich panovníci. Někteří z badatelů se domnívají, že v tomto na rozdíl od ostatních teplém jezeře skutečně mohl kdysi žít nějaký dinosaurus. Mají ale pravdu?