Velké Zimbabwe: Historie monumentálních rozvalin tohoto sídla zůstává záhadou

Velké Zimbabwe. Zdroj: www.worldhistory.org

Jaká je druhá nejrozsáhlejší památka (po egyptských pyramidách) Afriky? Jde o Velké Zimbabwe, pýchu celého národa a odkaz dávné, avšak neznámé minulosti.

Symbol Zimbabwe

Podobně jako pyramidy se staly jakýmsi symbolem Egypta, Velké Zimbabwe – rozsáhlé archeologické naleziště – se stalo symbolem republiky Zimbabwe. Při vykopávkách byla nalezena soška dravého ptáka, a jelikož je považována za orla, tak ten se stal národním symbolem celé země.

Jaká asi byla historie?

Zdá se, že se kdysi jednalo o hlavní město velké říše, které se rozprostíralo na ploše sedmi kilometrů čtverečních. Ve městě stály úžasné stavby. Celá oblast je ale zahalena určitým tajemstvím – proč ji lidé opustili?

Oficiální archeologie uvádí, že v této oblasti lidé žili již ve 4. století. Ale stavba města byla zahájena teprve koncem 13. století, což je zvláštní. Podle všeho zde žilo více než 20 tisíc obyvatel a šlo o metropoli s hustou sítí dopravy a obchodu, kterého se krom Arabů účastnili kupříkladu i Indové. Můžeme tedy říci, že se jednalo skutečně o hlavní město říše krále Monomotapy, který je legendárním králem jihovýchodní Afriky.

Vykopávky

Z nějakého, zatím neznámého důvodu, bylo ale město opuštěno a znovu objeveno teprve roku 1867, kdy jej objevil výzkumník Adama Renders. Ovšem teprve na počátku 20. století bylo zjištěno, že je tento komplex dílem dávných obyvatel Afriky, zřejmě Šonů. K autorství se ovšem hlásili i Vendové a Lembové. Jeden kmen národu Lemba si dodnes říká Tovakare Muzimbabwe – „ti, kteří postavili Zimbabwe“. Název Zimbabwe je prý vlastně odvozen z fráze dzimba woye – „zbožňované domy“.

Na nejvyšším místě v bývalém městě nalezneme Velkou pevnost – největší starověkou stavbu jižně od Sahary – a Kuželovitou věž, dílo vysoké devět metrů a široké pět metrů – zřejmě se jednalo o sídlo krále.

Když se do Zimbabwe dostali první bílí dobyvatelé, nemohli uvěřit, že Velké Zimbabwe postavily místní domorodé kmeny. V tradiční architektuře kmene Šona se žádné kamenné stavby nevyskytují, přesto archeologické vykopávky z oblasti naznačují, že stavby měli vybudovat zřejmě právě Šonové.

Proč mělo však město zmizet z povědomí lidí? Odpovědi zatím neznáme, ty zůstávají pohřbeny mezi monumentálními rozvalinami této prazvláštní metropole.