Vláda spouští nový program na podporu bydlení. Výsledky mají být vidět do tří let

Zdroj: Pexels/Darcy Lawrey

ČESKO – Nedostupnost bydlení v Česku trápí čím dál více lidí. Ceny bytů jsou neúměrně vysoké, a tak jen málokdo dosáhne na hypotéku. Žádnou výhrou však dnes již není ani bydlení v nájmu. I nájemní bydlení totiž výrazně podražilo – nemluvě o tom, že bytů je jednoduše obecně málo. Proto se vláda rozhodla dostupnost nájemního bydlení podpořit a představila nový projekt „Bydlení pro život“. V základu se jedná o princip systémové vládní podpory výstavby dostupného bydlení, na niž bude nyní, v první fázi, uvolněno 8 miliard korun. Co systém zahrne a komu budou byty určeny?

Nedostupné bydlení

Bydlení je pro spoustu lidí v Česku zásadním tématem. Jak v rámci tiskové konference zaznělo z úst premiéra Petra Fialy (ODS), jeden z hlavních problémů, kterého se dnešní mladí lidé obávají, je (ne)možnost sehnat dostupné bydlení. Stručně řečeno, v Česku je dostupných bytů minimum. Bytová výstavba navíc není taková, aby dokázala poptávku vůbec uspokojit. „V Praze se staví okolo pěti tisíc bytů ročně, přitom potřeba je dvojnásobná. A napříč celou zemí není situace o nic lepší. To způsobuje řadu komplikací a také to brání mobilitě pracovních sil,“ shrnul premiér.

Právě proto se tedy vláda ve spolupráci s obcemi a dalšími aktéry rozhodla pokusit vytvořit funkční nástroje, které by měly situaci pomoci zlepšit, a to v rámci zmíněného projektu Bydlení pro život. Jeho cílem je zajistit dostatek dostupných bytů pro mladé lidi na startu kariéry, pro rodiny, pracovníky v důležitých profesích, jednoduše pro všechny, kdo bydlení potřebují. Nájemné pak musí být stanoveno vzhledem k tržním cenám tak, aby bylo vždy nižší. „Nechceme řídit trh, ale chceme ho rozhýbat a najít vzájemně výhodnou formu spolupráce,“ upřesnil v této souvislosti také premiér.

V nejbližší době má být tedy uvolněno prvních osm miliard, které by měly být použity na byty především pro mladé do 35 let a pro seniory. Bytovou krizi má pomoci řešit také speciální zákon o dostupném bydlení, na kterém se ale ministři zatím neshodli. Výsledky by měly být patrné v horizontu tří let.

Jak na věc?

Celý vládní projekt staví na spolupráci a propojení státu, krajů, obcí a soukromého kapitálu. V zásadě bude pracováno se čtveřicí základních modelů, jejichž prostřednictvím bude k budování dostupného bydlení možné přistoupit. Prvním z nich bude dle slov ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) výstavba přímo obcemi a městy za podpory státu. Druhá forma bude spočívat v odkupu už hotových bytů obcemi, v případě třetí formy budou města a obce stavět byty ve spolupráci se soukromými firmami. A nakonec čtvrtou variantou bude výstavba ze strany developera.

Stát se pak ve všech zmíněných čtyřech případech bude různě podílet. Jak uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), v prvé řadě půjde o odborné poradenství, dále o podporu ve formě finančních nástrojů – dotovaných úroků, a v neposlední řadě také o práci s pozemky. Tehdy budou státní pozemky, které stát nepotřebuje, převáděny obcím právě za účelem výstavby bytů. Takových pozemků vláda již nyní vyčlenila na 200.

„Je to určitě dobrý směr, jenž chce maximálně zapojit obce do dostupnosti bydlení, nicméně je tu řada otázek ohledně financování,“ reagovala na představení projektu členka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Eva Fialová (ANO). Kabinet tedy bude muset přistoupit k jejich vyjasnění.