Komáři útočí. A v Česku se již vyskytují i takoví, kteří přenášejí doposud vzácnější onemocnění

Zdroj: Pexels/Jimmy Chan

ČESKO – Teplo a vlhko, to jsou ideální podmínky pro množení a výskyt komárů. S problémy s nimi se již potýká prakticky celá republika a zdá se, že bude ještě hůř. Kvůli změnám klimatických podmínek se totiž i u nás začínají objevovat druhy komárů, kteří nezpůsobují „jen“ nepříjemné svědící kousnutí…

Nebezpeční komáři?

Komárů je dle odborníků aktuálně nejvíce za posledních několik let – a jasně to ukazuje také tzv. index aktivity komárů zveřejňovaný Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). K přemnožení komárů přispělo na jedné straně teplé jaro a na straně druhé silnější deště. To je přitom ideální kombinace k tomu, aby se líhlo komárů stále více.

Reakce na štípnutí „běžného“ komára (resp. jeho samičky, protože samci krev nesají) bývá ale obvykle mírná – a zahrnuje zarudnutí, svědění a pupínky. Komár totiž do těla vpraví cizí látky, kterým se imunita brání. To se projevuje zmiňovaným lokálním zánětem a svěděním. Řešením je chlazení, případně užití přípravků s obsahem lokálních antihistaminik. Obvykle tedy štípnutí komára člověku žádné větší potíže nezpůsobí. Ačkoliv komáři přenášejí velké množství virových i jiných infekcí, v Česku k těmto situacím zatím běžně nedochází. Kvůli oteplování planety se ale i u nás již objevují druhy komárů, kteří přenáší jinak doposud vzácnější choroby.

Komár tygrovaný v Evropě

Evropské zdravotní úřady ale již varují před komárem tygrovaným, který přenáší např. horečku dengue, Západonilskou horečku nebo virus zika. Tento druh komára zdomácněl již ve třinácti zemích na jihu Evropy, jeho výskyt je ale již hlášen i v Česku a na Slovensku. Prozatím je prý ale riziko jmenovaných onemocnění na českém území poměrně malé. „Komáři tu sice jsou, i ti, co jsou schopni přenášet tropické virové nákazy, ale je to jiný poddruh komárů. Ten je v tom přenosu méně šikovný, takže riziko je minimální,“ uvedl Vyacheslav Grebenyuk z Kliniky infekčních nemocí FN Motol. Jeho slova pak potvrdila také Zdeňka Leipnerová Galková z Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci. „Nějaká panika prozatím není namístě. Prozatím jsou všechny u nás zaznamenané případy výskytu tohoto komára označeny jako introdukce. Komár tu tedy není trvale usídlený. Je ale pravda, že v Německu a Rakousku se již vyskytuje trvale, takže k tomu časem dojde i u nás,“ shrnula přímo.

Očkování i při cestách po Evropě

Ačkoliv v Česku jsou rizika relativně malá, v dalších evropských zemích – např. ve Španělsku apod. – výskyt nebezpečnějších druhů komárů přece jen roste, stejně jako se zvyšují rizika nákazy dalšími onemocněními často spojovanými jen s exotickými destinacemi. I proto by lidé měli i při cestách po Evropě zvážit očkování. To základní pro návštěvu evropských zemí poskytuje praktický lékař. Očkování specializované pro cesty do exotických destinací nabízejí Centra cestovní medicíny. Právě tam také všem cestovatelům poradí, jaké očkování je pro tu kterou destinaci vhodné. Je však třeba informovat se s adekvátním předstihem (cca 3-4 týdny před odletem), protože vytvoření protilátek trvá. Průměrná cena aplikace jednotlivých vakcín se pohybuje kolem 1 200 Kč a obvykle stačí jen jedna dávka.