
ČESKO – Největší zakázku v dějinách novodobého českého státu, tedy stavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, přiklepla vláda jihokorejské společnosti KHNP. Ta nejenže nabídla nejlepší cenu a výhodné podmínky, ale také přislíbila spolupráci s českými firmami. Rozhodnutí vlády tentokrát překvapivě přivítala (byť s drobnými výhradami) i opozice.
Jihokorejský vítěz
Společnost KHNP byla upřednostněna před konkurenční francouzskou EDF. Společnost KHNP v rámci následného oficiálního vyjádření uvedla, že jistě byly vzaty v potaz její mezinárodně uznávané schopnosti v oblasti výstavby jaderných elektráren a že si váží příležitosti pomoci Česku zajistit energetické potřeby a také snižovat emise uhlíku. Nabídky vyhodnocovala společnost ČEZ – a kabinet tak rozhodl v souladu s poskytnutou hodnoticí zprávou. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích,“ uvedl pak v dané souvislosti premiér Petr Fiala (ODS). „Myslím, že je to správné a dobré rozhodnutí. Korejská firma má perfektní organizaci výstavby, což je vedle ceny klíčový parametr. Pokud by byl dodavatel neorganizovaný, cena by zásadně mohla vzrůst. Důležité je také využití českého průmyslu – což oceníme zejména při údržbě a servisu během dalších mnoha desítek let,“ shrnul také bývalý zmocněnec pro jadernou energetiku, Jaroslav Míl.
Klíčovou roli pak vedle toho, kolik bude výstavba stát peněz, sehrálo i to, za kolik peněz budou jednotlivé bloky vyrábět elektřinu. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) pak každý z bloků dokáže svou produkcí pokrýt přibližně 12 % současné roční spotřeby elektřiny. Jihokorejská společnost by přitom měla v Dukovanech postavit hned dva (oproti původně zamýšlenému jednomu) jaderné bloky. Každý blok pak vyjde cca na 200 mld. Kč. Budování dvou bloků pak prý přinese přibližně pětinovou úsporu. Stát chce navíc vyjednávat ještě o opci na další dva bloky v Temelíně.
Proč potřebujeme nové jaderné bloky?
Česko dle odborníků nové jaderné bloky potřebuje, a to i proto, že těm stávajícím končí životnost. To se týká zejména Dukovan, tamní elektrárna je plně zprovoznila v roce 1987 a v provozu mají být do roku 2037, možná i o 10 let déle. Dva jaderné bloky v Temelíně pak mají fungovat cca do let 2062–2082. Nové jaderné zdroje pak budou nutné také kvůli očekávanému nárůstu spotřeby elektřiny, a to vzhledem k postupující elektrifikaci průmyslu, ale také důrazu kladenému na podporu elektromobility.
Výkopové práce v Dukovanech by měly být zahájeny ve druhé polovině roku 2029, zkušební provoz by měl následovat v roce 2036. Druhý reaktor by se měl začít stavět s odstupem roku až dvou. Nutnost brzkého zahájení výstavby pak zdůraznil i Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. „Pokud nezačneme ty bloky stavět v současnosti, nemuseli bychom stihnout odstavení dukovanských bloků. Také potřebujeme nahradit uhelné elektrárny,“ vysvětlil.
Oznámení vítěze tendru ocenila i opozice. Dle zástupců ANO i SPD šlo o dobrou nabídku. Rozhodnutí o jaderné energii a jejím využití ale mělo údajně přijít dříve. Podle Karla Havlíčka (ANO) navíc vláda stále nepředstavila model financování výstavby. Pravdou přitom je, že finanční model je připraven zatím jen pro jeden blok v Dukovanech. Jak bude zaplacen ten druhý, se neví, tentýž model financování totiž užít nelze. Problémem se již zabývá expertní pracovní skupina.