Míst v domovech pro seniory je nedostatek, v budoucnu bude hůř. Vláda přišla s řešením

Zdroj: Pexels/Jsme MILA

ČESKO – Že již nyní je sehnání místa v domově pro seniory v mnoha případech v podstatě nadlidským úkolem, asi nikoho nepřekvapí. Čekací listiny jsou dlouhé, míst je nedostatek. Dle demografických predikcí, dle nichž česká populace stále více stárne, přitom již během následujících dvou dekád bude ještě mnohem hůř. Jeden z možných kroků, které by situaci alespoň částečně mohly pomoci vyřešit, tak nyní podnikla vláda. Ta kývla na spolupráci s Českou asociací pojišťoven a společně se zavázaly zajistit vznik nových 2 500 lůžek, potažmo vybudovat dvacítku nových domovů pro seniory.

Neveselá situace

Demografické trendy jsou neúprosné. Počet seniorů v příštích desetiletích výrazně poroste. Zatímco loni bylo v Česku lidí ve věku nad 65 let 2,2 milionu, do konce padesátých let to bude dle predikcí Českého statistického úřadu (ČSÚ) okolo 3,25 milionu. To v praktické rovině znamená, že potřeba lůžek v domovech pro seniory v čase poroste. Aktuálně je lůžek k dispozici 35 tisíc – a 15 tisíc čekajících seniorů by lůžko potřebovalo ihned. Místa se však nedostávají. Čekací doba na lůžko tak v průměru činí 6-12 měsíců, přičemž nejhorší je situace v Praze a Středočeském kraji.

Právě s ohledem na horšící se situaci podepsali premiér, ministři práce a sociálních věcí a také financí s Českou asociací pojišťoven memorandum. To má zajistit vznik 2 500 nových lůžek ve 20 nových domovech pro seniory. Dle slov premiéra Petra Fialy (ODS) právě spolupráce veřejného a soukromého sektoru přispěje k řešení situace v oblasti dlouhodobé péče.

„Řešíme palčivý problém naší společnosti. Jde o to, aby budoucnost a kvalita života našich občanů byla dobře zajištěna,“ uvedl Fiala s tím, že stát se sice snaží, ale sám by potřebné kapacity zajistit nedokázal. A to i proto, že soukromý sektor staví domovy pro seniory rychleji, v horizontu 2-3 let. Veřejný sektor staví 10-12 let. Z toho důvodu bude i v budoucnu nezbytné kombinovat soukromé a veřejné prostředky. „Jsem rád, že Česká asociace pojišťoven si je vědoma společenské odpovědnosti, k problému přistoupila aktivně a chce naší společnosti pomoci. Memorandum, které podepisujeme, podpoří vznik konkrétních kroků, na nichž se Asociace přislíbila podílet,“ dodal Fiala.

Co na to opozice?

Ačkoliv i dle Asociace poskytovatelů sociálních služeb je memorandum jen částečným řešením problému, opozice se vůči němu nijak odmítavě nestaví. Hnutí ANO jej dokonce přímo podpořilo. Zástupci hnutí SPD na druhou stranu upozorňují, že v dokumentu schází omezení maximální ceny pobytu – a obávají se toho, aby jej senioři byli schopni uhradit. Nutné je také formálně umožnit plnění čerpání nově vzniklého pojištění dlouhodobé péče, které pojišťovny za daným účelem připravily.

Ceny domovů

Domovů pro seniory je nedostatek – ale kromě toho je třeba brát v potaz i to, kolik pobyt v nich stojí. I v případě nových plánů na jejich budování platí, že jednou věcí je domov postavit a druhou jej provozovat. Pro utváření cen je pak stěžejní, zda je domov zapojen do státní sítě, kdy mu kraj jako zřizovatel může poskytovat pravidelné dotace. „Pokud domov dostane státní dotaci na provoz, je úhrada regulována a maximální částka nyní činí 15 300 Kč měsíčně,“ shrnul prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.