Nákup zábavní pyrotechniky má omezit novela zákona. Nejspíš ale nestihne projít Sněmovnou

Zdroj: Pexels/Rakicevic Nenad

ČESKO – S blížícím se koncem roku se na pultech obchodů (a nejen jich) začala ve vyšší míře opět objevovat zábavní pyrotechnika. Její prodej sice již nyní legislativa ošetřuje, prodejci však pravidla nezřídka obcházejí. Nebezpečné rachejtle se tak mohou dostat do nepovolaných rukou poměrně snadno – a v konečném důsledku mohou způsobit spíš mnoho škod než radosti. To by měla změnit chystaná novela zákona, která již prošla vládou, na projednání ve Sněmovně ale čeká. Jaké typy pyrotechnicky jsou aktuálně v Česku dostupné a kdo s ní může v souladu se zákonem nakládat?

Zábavní pyrotechnika z tržnice?

Zábavní pyrotechnika ke konci roku do jisté míry patří. A tak ji v mnoha obchodech opět zařazují do sortimentu. Lze ji sehnat v kamenných prodejnách, ale i některých supermarketech. Byť např. řetězce Billa a letos také Tesco již tento sortiment přestaly nabízet úplně. Poměrně snadné je i sehnat zábavní pyrotechniku ve stáncích či na tržnicích. Faktem přitom je, že na mnoha místech tento typ pyrotechniky nejenže nevhodně skladují, ale také nerespektují zákonná omezení prodeje (např. vzhledem k věku nakupujícího). To by měla změnit připravovaná novela, ovšem aktuálně není jisté, zda ji poslanci stihnout projednat a schválit.

Současný stav

Pyrotechnika se obecně dělí do tří základních skupin. Zatímco pyrotechnika divadelní má označení T1-T2 a pro kategorii „ostatní“ je užíváno označení P1-P2, pro zábavní pyrotechniku jsou vyhrazeny kategorie F1-F4. Platí také, že s rostoucím číslem roste také rizikovost. Konkrétně produkty z kategorie F1 (bouchací kuličky, včelky) mohou kupovat všichni starší 15 let. Malé římské svíce či petardy by mělo být možné prodávat jen starším 18 let, a jedná se o typy F2,T1 a P1. Kategorie F3 je omezena věkem 21 let a jedná se o velké fontány a svíce. Průmyslovou pyrotechniku a velké ohňostroje z kategorií F4,T2 a P2 pak dle zákona mohou kupovat jen profesionálové s odbornou způsobilostí.

Faktem ale je, že lidé nezřídka kupují a užívají nebezpečnou pyrotechniku bez adekvátní způsobilosti, což je samozřejmě rizikové a nebezpečné. Dle odborníků je nezbytné vždy dodržovat návody týkající adekvátního upevnění a také odstupu. Velmi nebezpečné je pak např. také opakované užití nevybuchlé pyrotechniky, stejně jako odpalování pyrotechniky v ruce, což řada lidí dělá.

Co má nová legislativa změnit?

V prvé řadě by dle vládní novely již nemělo být možné kupovat petardy na tržnicích a ve stáncích. V těch by měly být nově k dispozici jen bouchací kuličky a prskavky. De facto by tedy mimo kamenné prodejny nemělo být možné pyrotechniku, s výjimkou té, jež spadá do kategorie F1, vůbec prodávat. Nejnebezpečnější pyrotechnika kategorií F3, F4 by také mohla být zajišťována, což potvrdil Lukáš Trsek, ředitel odboru řízení resortních organizací Ministerstva průmyslu a obchodu. Zajišťovat pyrotechniku lze přitom nyní zatím jen tehdy, jedná-li se o padělky. Novela by také měla zvýšit pokuty a zakazovat prodej pyrotechniky typu F3 bez patřičné licence.