Záhady vzducholodi L-8: Kam se poděli pasažéři?

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

16. srpna 1942 kolem jedenácté hodiny dopolední pozorovali dva rybáři na pobřeží u Fort Funstonu v Kalifornii jednu z několika vzducholodí, jejichž úkolem bylo pátrat po nepřátelských ponorkách, jak ve velmi nízké letové výšce přilétá k pobřeží. Kabina vzducholodi byla otevřená a nikdo v ní nebyl.

Posádka zmizela

Muži zachytili upevňovací lana a chtěli vzducholoď stáhnout k zemi. Nečekaný náraz větru však jejich úmysl překazil. Vzducholoď se jim vytrhla, narazila na skalisko a nárazem z ní vypadla 150 kg těžká protiponorková mina. Jakmile se zbavila této zátěže, nabrala znovu výšku a zmizela. Zanedlouho přistála jedenáct kilometrů jižně od San Franciska v Daly City uprostřed silnice. Co se ale předtím stalo a proč v ní nebyla posádka?

Vzducholoď reagovala podivně

Dva důstojníci, poručík Ernest D. Cody a námořní poručík Charles E. Adams vzlétli ráno kolem šesté hodiny na této vzducholodi ze základny Moffett, aby se věnovali hlídkové činnosti. Bylo zataženo, ale nepršelo. Kolem 7.50 hodin Cody vysílačkou ohlásil, že na otevřeném moři objevil olejovou skvrnu, která by mohla pocházet od ponorky. Hlásil proto, že sestupuje níže, aby to mohl důkladněji prozkoumat.

V té chvíli se vzducholoď nacházela asi 8 km východně od Farallon Islandu. Tam ji osazenstvo dvou hlídkových člunů a dvou rybářských kutrů vidělo, jak se zvolna snáší k mořské hladině. Pozorovatelé se domnívali, že posádka vzducholodě chce na nepřátelskou ponorku shodit bomby, a tak se rychle vzdálili z nebezpečné zóny. Najednou však vzducholoď prudkým trhnutím nabrala výšku a za několik minut zmizela v oblacích.

Na základě hlášení, které obdrželo letové středisko Moffett o podivném chování L-8, se tamější spojaři horečně snažili navázat se vzducholodí radiové spojení. L-8 však na žádné výzvy nereagovala. Vzlétly pátrací letouny. Kolem 10.40 hodin posádka jednoho z těchto letadel spatřila na několik vteřin hledanou vzducholoď, ta se však hned vzápětí ztratila v oblacích. O pět minut později ji uviděli dva rybáři na pobřeží Fort Funstonu, a jak už bylo popsáno, pokusili se ji „ulovit“.

Co se stalo s oběma muži?

Zajišťovací skupina, která později prozkoumala kabinu vzducholodi, nenašla nic neobvyklého. Obal nebyl poškozen ani v nejmenším. Motory sice vypověděly službu, ačkoli zapalování fungovalo, jeden plynový ventil byl otevřený a ostatní pootevřené. Dveře kabiny už byly otevřené ve chvíli, kdy rybáři poprvé spatřili podivně se chovající vzducholoď krátce před jedenáctou hodinou těsně nad zemí.

Zřítili se snad oba důstojníci nějakým strašlivým nedopatřením z otevřené kabiny dolů do moře? Leccos této hypotéze protiřečí. Vždyť posádky hlídkových člunů a rybářských kutrů by přece musely vidět, jak se muži zřítili do hlubin a narazili na vodní hladinu. K ničemu takovému však nedošlo. Kromě toho Cody a Adams měli na sobě barevné záchranné vesty, které byly už zdaleka viditelné. Navíc přes intenzivní pátrání nebyly nalezeny ani mrtvoly mužů, ani jejich záchranná výstroj.

Spodní část kabiny neobsahovala žádnou vodu, a proto se vzducholoď nemohla, jak se občas tvrdilo, na určitou dobu ponořit do moře. Byla vyvrácena i spekulace, s níž přišli někteří reportéři, že Cody a Adams byl zajati posádkou japonské ponorky, která se bleskurychle vynořila na hladinu. Z japonských námořních dokumentů odtajněných po druhé světové válce vyplynulo, že v této oblasti amerických pobřežních vod nikdy k žádným ponorkovým operacím nedošlo. Co se tedy stalo? Kam mohla jen tak posádka zmizet? To zůstává záhadou.