Kameny z Icy: Rytiny na nich vyobrazené by teoreticky neměly existovat

Kámen z Icy. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Tyto kameny s obrázky patří bezesporu k nejspornějším archeologickým nálezům posledních desetiletí. Jde o zručný podvrh – nebo byly nejstarší dějiny člověka docela jiné, než si myslíme?

Byl učiněn zvláštní objev

V 60. letech 20. století doktor Javier Cabrera Darquea, docent biologie a chirurg, dostal od jednoho venkovana z peruánské Icy kámen s vyrytým obrázkem jako díky za to, že vyléčil jeho syna. Nějakou dobu si kamene nevšímal, pak však při listování příručkou paleontologie rozpoznal v kresbě na kameni podobu ptáka, který vyhynul již před miliony let.

Vypravil se tedy za venkovanem z Icy a zjistil místo původu kamene: tím byla jeskyně na poušti Ocucaje, objevená po rozvodnění řeky Rio Ica. V bahně se tu ukrývaly tisíce rytých kamenů – a to od velikosti vejce až po kameny o hmotnosti až 500 kilogramů. Co je na nich tak neobvyklého?

Rytiny jsou záhadné z mnoha důvodů

Jde o rytiny, které se nikde jinde nevyskytují a svědčí navíc o vědomostech, které by pradávní obyvatelé tohoto místa vůbec neměli mít. Na kamenech lze zřetelně rozeznat osoby, které používají moderní optické přístroje, kupříkladu dalekohledy. Dále jsou zde k vidění složité chirurgické zákroky, transplantace srdce dokonce i s mimotělním krevním oběhem, transplantace ledvin, jater a mozku, porody císařským řezem.

Další zajímavostí jsou rostliny v Jižní Americe neznámé a zvláště lidi ve společnosti dinosaurů – zde jde o vztahy, které by v případě potvrzení překlenuly 60 milionů let dělících posledního dinosaura a prvního člověka na Zemi.

Profesor Calvo, rektor vysoké školy technické v Limě, navíc při vykopávkách v chráněné archeologické lokalitě nalezl asi sto nových kamenů, u nichž analýza prokázala stáří přinejmenším 12 tisíc let. Záhadné kameny vzbudily takovou pozornost odborníků i nadšenců, že se pustili do výroby „padělaných“ kamenů.

Je ale možné, že by existovala dosud neznámá civilizace, která žila na Zemi před 65 miliony let a měla k dispozici tak vyspělé vědecké a lékařské znalosti? A nedělily snad lidi a dinosaury od sebe desítky milionů let?

Navíc kameny jsou tak tvrdé, že zlomí diamantové ostří. Kdo do nich tedy vyryl složité obrázky a hlavně – jakým nástrojem?

Toto vše jsou otázky, na něž se někteří badatelé pokouší nalézt odpověď, zatímco jiní se k celému fenoménu staví odmítavě, považují totiž tisíce nalezených kamenů za podvrh.