Jihlavská nemocnice má novou kuchyň i jídelnu. Pohodlně se zde naobědvá až 300 strávníků

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Pavilon stravovacího provozu jihlavské nemocnice prošel kompletní rekonstrukcí. Prostory, kde se denně připravují obědy pro více než 1500 lidí, byly zmodernizovány a dostaly novou kuchyni. Náklady na rekonstrukci, kterou celou uhradil Kraj Vysočina, přesáhly 300 milionů korun.

V nemocniční kuchyni denně připravují jídla nejen pro pacienty a zdravotníky, ale i pro externí strávníky. „Staré prostory a hlavně zázemí kuchyně byly již nevyhovující a bylo jasné, že je potřeba kompletní oprava. Rekonstrukce byla náročná a výjimečná v tom, že jsme nepřestali vařit i během oprav. Denně museli kuchaři připravit jídlo pro zhruba 500 pacientů a 700 zaměstnanců nemocnice. Museli jsme omezit externí strávníky, kteří k nám docházeli,“ řekl provozně-technický náměstek nemocnice Alexander Filip.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Rekonstrukce odstartovala v prosinci 2019 a měla trvat dva roky, nakonec se ale o rok protáhla. Probíhala za provozu, zaměstnanci chodili na oběd do provizorní jídelny v suterénu, na výběr bylo méně jídel.

Zmodernizovaný objekt má dvě točitá protipožární schodiště, která architekt důmyslně skryl za dřevěnými lištami. Jedinečná je i nová kuchyně, neboť ani v případě blackoutu nezůstanou pacienti hlady. „Provoz kuchyně je kompletně zálohovaný, včetně chladicích a mrazicích boxů, cestou náhradního zdroje. Moderní varná technologie u nás přeskočila století,“ dodává Alexander Filip.

Novými strávníky jihlavské nemocnice se již za několik měsíců stanou obyvatelé sousedního domova – Sociálního centra Kraje Vysočina. Strava pro ně bude přepravována podzemním tunelem ve speciálních tabletech.