Kvůli sněhové bouři zastavovali policisté v noci provoz na D1, řidiči čekali v kolonách

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Vyčerpávající službu mají za sebou policisté z dálničního oddělení Velký Beranov. Kvůli extrémním klimatickým podmínkám blokovaly dálnici v noci na čtvrtek uvízlá vozidla, takže provoz musel být opakovaně zastaven.

Nejdramatičtěji to vypadalo ve středu 1. února před půlnocí. „Vzhledem k tomu, že Vysočinu zasáhla v pozdních večerních hodinách sněhová bouře, doprovázená silným nárazovým větrem, výrazně se zhoršila sjízdnost všech komunikací v našem kraji, včetně dálnice D1. Z důvodu špatných klimatických podmínek byla po půl desáté večer upravena na světelných tabulích rychlost na D1 na maximálně 60 km/h,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Zhruba ve stejnou dobu zůstal na 100. kilometru ve směru na Prahu stát přes oba jízdní pruhy kamion, takže místem už neprojel sypač a údržba dálnice byla možná jen z protisměru. Policisté museli provoz na Prahu zcela zastavit. „Žádné objízdné trasy se vzhledem k aktuálnímu počasí stavět nemohly, protože komunikace nižších tříd, vedoucí souběžně s dálnicí, nebyly sjízdné tak, aby na ně mohly najet z dálnice kamiony,“ doplnila mluvčí.

Kolem třiadvacáté hodiny zablokovaly provoz na 87. kilometru směrem na Prahu další dva kamiony. „Celou situaci komplikovali také sami řidiči, protože například na 100. kilometru na Prahu zůstala krátce před třiadvacátou hodinou stát vedle sebe tři vozidla a blokovala tak provoz,“ sdělila Dana Čírtková. Policistům se nakonec podařilo protáhnout místem dva sypače, které úsek projely tam a zpět.

Řidiči usínali v autech

Teprve kolem půlnoci mohli policisté začít pouštět ve směru na Prahu osobní vozidla uvízlá v koloně. Ve stejnou dobu byl obnoven provoz také na 90. kilometru ve směru jízdy na Brno. Kolem jedné hodiny v noci asistovali policisté při odtahu nepojízdných vozidel. Kvůli vyprošťování kamionů, které havarovaly na 98. kilometru, musel být směr na Prahu na dvacet minut opět zastaven.

Zcela obnovit provoz ve směru na Prahu se policistům podařilo až před třetí hodinou ráno. „Tím ale práce pro dálniční policisty neskončila, protože museli některé řidiče, kteří zůstali stát na dálnici vzbudit a vyzvat je, aby pokračovali v jízdě a neblokovali tak zbytečně provoz. Za zjištěná protiprávní jednání policisté ukládali řidičům pokuty v příkazním řízení,“ dodala mluvčí.