Případů vykázání kvůli domácímu násilí vloni na Vysočině přibylo. Až na jednu výjimku šlo o muže

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – V loňském roce zaevidovali policisté v kraji 380 incidentů se znaky domácího násilí a následně 57 osob vykázali ze společného bydlení. Nejvíce případů bylo na Jihlavsku.

Zatímco v roce 2021 vykázali policisté na Vysočině 42 osob, vloni se tento počet zvýšil o 15 případů. „Pouze v jednom případě se jednalo o ženu. Nejstarší vykázanou násilnou osobou byl muž ve věku 67 let. V jednom případě byla vykázána násilná osoba mladší 18 let,“ říká vrchní komisař odboru služby pořádkové policie Igor Juřica. Nejvíce případů zaznamenali policisté na Jihlavsku (25), o více než polovinu méně jich bylo hlášeno na Havlíčkobrodsku (11) a ještě méně na Pelhřimovsku (9), Žďársku (8) a Třebíčsku (4).

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

„Typickým znakem domácího násilí je, že probíhá většinou beze svědků a často jsou u něj přítomny i děti. Násilí není jednorázový incident, většinou se stupňuje a přechází od jednotlivých útoků v pravidelné násilí, od urážek k fyzickému napadání, až k možnému ohrožení života,“ doplňuje vedoucí odboru služby pořádkové policie Radek Vochyán. Agresor bývá často pod vlivem alkoholu nebo drog. Situaci v rodinách komplikuje navíc fakt, že jsou lidé na sobě zpravidla citově, sociálně a ekonomicky závislí.

Vykázání trvá po dobu 10 dnů. „Tato doba je optimální na to, aby si oběť zvážila další postup, vyřešila nejdůležitější záležitosti, anebo aby kontaktovala a požádala o radu odborníky,“ doplňuje mluvčí policie Dana Čírtková. Desetidenní lhůtu je možno prodloužit na 30 dní. Vloni byl tento návrh podán ve 23 případech a ve 21 případech mu bylo vyhověno.

Problém je třeba řešit včas

Oběť domácího násilí mnohdy s oznámením útoků vyčkává. V těchto případech by měli pomoci přátelé a příbuzní oběti a napadání oznámit. „Někdy se bohužel při vyšetřování takových případů setkáváme s netečným postojem svědků – sousedů, známých a někdy i příbuzných, kteří neradi s policií spolupracují a raději před domácím násilím zavírají oči“, dodává Igor Juřica.

K násilí nemusí docházet jen mezi partnery, ale i mezi dětmi a rodiči, psychické a fyzické útoky míří i na seniory. Obětí bývají zpravidla ženy, ale není výjimkou, že se jí mohou stát i muži.