Sdílená kola chce Jihlava na další dva roky. Od jara do podzimu jich má jezdit více

Foto: Město Jihlava

JIHLAVA – Jak ukázal roční zkušební provoz, zájem o sdílená kola je v Jihlavě velký. Město nyní hledá provozovatele na dalších 24 měsíců a plánuje navýšení počtu kol i změny výpůjčních stanovišť.

Jihlava má aktuálně 112 sdílených kol, jejichž zkušební provoz skončí 31. března. Zastupitelé města odsouhlasili další pokračování projektu. „Na základě zkušeností radní rozhodli, že po dobu jarních, letních a podzimních měsíců bude v provozu minimálně 120 kol a během zimy 90. Uvažuje se také o posunutí nebo úpravě výpůjčních stanovišť na některých místech. Aktuálně jich je v Jihlavě padesát,“ sdělil mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Od loňského dubna do prosince se v krajském městě uskutečnilo přes 57 tisíc výpůjček. Průměrně tedy šlo o 209 kol denně, i když některé dny se počet vypůjčených kol vyšplhal až na pět set. A zájem neustává ani v zimě. „V prosinci a v lednu se uskutečnilo kolem dvou tisíc výpůjček za měsíc,“ doplnil mluvčí.

Pokud ve výběrovém řízení uspěje stávající dodavatel – firma Nextbike, uživatelé žádnou změnu nepocítí. Jiný vítězný provozovatel by ale mohl dodat odlišný typ kol s jinou velikostí a s mírně odlišnými převody. Nadále ale budou kola evidována přes aplikaci a zůstane možnost jejich výpůjček a vrácení online.