Pomůcky k operacím, do ambulancí i laboratoří. Zdravotníkům v jihlavské nemocnici pomáhá 3D tiskárna

Tuto pomůcku využívají zdravotníci na operačních sálech. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Tisíce korun ušetří nyní zdravotníci jihlavské nemocnice díky 3D tiskárně. Ať už jde o pomůcku na operační sál, držák na pohotovostní telefon či stojánek na krevní vzorky, s tím vším si tiskárna hravě poradí.

Zdravotníkům tyto předměty pomáhají při práci, ale protože je vyrábějí zahraniční firmy, nejsou u nás k sehnání, anebo jsou drahé. „Jedná se o drobnosti, které naše 3D tiskárna zvládne. Od zdravotníků potřebuji přesné rozměry toho, co potřebují. Vytvořím 3D model, který následně vytisknu a potom společně ladíme, jestli výsledek odpovídá tomu, co chtějí,“ popisuje vedoucí oddělení správy aplikací Michal Trojan.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Toto je držák anesteziologického okruhu, který využíváme na operačních sálech. V podstatě jde o destičku s několika otvory. Poptávala jsem pomůcku u specializovaných firem v oblasti zdravotnictví a podobná věc vyjde na tisíce korun. Díky tisku v naší nemocnici jsme dosáhli přesně požadovaných rozměrů, které potřebujeme,“ oceňuje vrchní sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení Věra Čermáková.

Na každé takto vyrobené věci nemocnice ušetří až tisíce korun. „Rozhodně nechceme nahrazovat zdravotnický materiál. Jde o drobnosti, které ulehčí zdravotníkům práci, jsou nahraditelné a od specializovaných firem zbytečně drahé, nebo nedostupné,“ dodává Michal Trojan.

3D tiskárna aktuálně pracuje na pomůcce pro ORL, tedy oddělení léčby ušních, nosních a krčních chorob. Tamější lékaři potřebují vyrobit součástku, která poslouží při provádění biopsií.

Foto: Nemocnice Jihlava