Již nyní drahá pošta brzy opět zdraží a zároveň zpomalí doručení levnějších dopisů

Foto: Rýdlová J.

Pokud posíláte dopisy klasickou poštou jen jednou za čas, můžete být překvapeni cenou, kterou vám oznámí pracovnice u přepážky. Již nyní zaplatíte za obyčejné psaní, tj. klasický dopis nebo pohlednici, 30 Kč a za doporučené psaní 69 Kč. V únoru totiž došlo ke zdražení. Nicméně tato „úprava“ cen, jak se zdražování diplomaticky často nazývá, není konečná. Od 1. července dochází opět k navýšení cen. Další změnou je také prodloužení doručovacích lhůt pro tzv. pomalé dopisy, tj. psaní zasílaná v ekonomickém režimu.

Důvodem je dlouhodobý pokles zájmu o poštovní služby, a zároveň neustále rostoucí náklady. Velký odliv zájmu nastal zejména u doporučených psaní, kdy se komunikace s úřady přesunuje k využívání datových schránek. Zasílání jejich prostřednictvím je rychlejší a mnohonásobně levnější.

Současná cena

Ceny se odvíjejí od hmotnosti listovní zásilky. Bereme v úvahu tu nejlevnější, tedy zásilku do 50 g. Zásilky jsou již od r. 2020 doručovány ve dvou rychlostních režimech – prioritním (tedy rychlém) a v ekonomickém (tedy pomalém) režimu, zato levnějším.

  • Obyčejné psaní ekonomické            23 Kč
  • Obyčejné psaní prioritní režim        30 Kč
  • Doporučené psaní ekonomické       62 Kč
  • Doporučené psaní prioritní               69 Kč
  • Cenné psaní                                         67 Kč

Ceny po zdražení

Nové ceny jsou platné od 1. 7. 2023. Dvourychlostní režim zůstává stále v platnosti.

  • Obyčejné psaní ekonomické                27 Kč
  • Obyčejné psaní prioritní režim            34 Kč
  • Doporučené psaní ekonomické           72 Kč
  • Doporučené psaní prioritní                   79 Kč
  • Cenné psaní                                             77 Kč

Změny v délce doručování

Prioritní režim by měl zaručit doručení listovní zásilky následující den po dni podání (označení D+1). Tato možnost bude platit i nadále. U obyčejných dopisů v prioritním režimu dojde ke zdražení o 4 Kč. U doporučených dopisů pak o 10 Kč. Zaslání doporučeného dopisu v prioritním režimu přijde tedy nově na téměř 80 Kč.

Dle informací České pošty však pouze 7 % klientů preferuje doručení listovní zásilky následující den po podání. Většina využívá ekonomický, byť pomalejší způsob doručení. Dosud se jednalo o doručení dva dny po podání (označení D+2). Nově se termín prodlouží o jeden den, tedy na tři dny po podání (označení D+3).

Pošta vs. datová schránka

Pokud komunikujete s úřady přes datovou schránku, neplatíte nic. Zatímco na poště zaplatíte za doporučený dopis téměř 80 Kč, zaslání přes datovou schránku zajišťuje téměř okamžité doručení, avšak je zdarma. Jestliže přes datovou schránku odesíláte datové zprávy někomu jinému než úřadům, např. nějaké firmě, je zpráva zpoplatněna. Česká pošta si za ni účtuje 10 Kč.