Na miminka v jihlavské porodnici dohlíží nové monitory dechu

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Dvacet nových přístrojů na sledování dechu novorozenců obdržela v těchto dnech jihlavská nemocnice. Přístroje dostala darem od Nadace Křižovatka, která se již čtvrt století zaměřuje na problematiku syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Monitory Babysense, které nadace zakoupila díky štědrým dárcům, jsou registrovány u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošly několikaletými klinickými testy. Přístroje sledují dechovou aktivitu novorozence a včas upozorní na jakékoliv potíže s dýcháním. „Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav,“ vysvětluje ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Monitory hlídají nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší) a jakékoliv další nepravidelnosti v dýchání děťátka. „Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc,“ doplňuje Štěpánka Pokorníková.

Na dětském oddělení Nemocnice Jihlava se o malé pacienty stará zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou na oddělení hospitalizovány více než čtyři tisíce dětí a zhruba osmnáct set osob jako jejich doprovod.

Foto: Nemocnice Jihlava