Cestovní kancelář vs. cestovní agentura. Proč by vám to nemělo být jedno

Zdroj: Pixabay.com, free image

Podobně jako loni, je i letos zájem o zahraniční dovolenou zejména u moře naprosto enormní. A to i přes zvyšující se životní náklady. Dá se říci, že kdo může, ten jede. Majitelé cestovek mohou být prozatím spokojeni. Abyste byli spokojeni i vy, jakožto klienti, určitě se vyplatí věnovat pozornost tomu, s jakou cestovkou jedete. Není totiž jedno, jestli se jedná o cestovní kancelář, nebo agenturu. Od každé můžete čekat něco trochu jiného.

Cestovka vs. vlastní pěst

Poté co Covid zamával ustálenými cestovatelskými zvyklostmi, začali vyrážet na dovolenou s cestovkou také ti, kteří by normálně jeli na vlastní pěst. Důvodem byla a stále je celkově větší nejistota. Covid se sice již neřeší, ale politická situace ve světě není nejstabilnější.

Pokud dojde ke změnám letů, či dokonce jejich zrušení, padá veškerá starost na „hlavu“ cestovní kanceláře. Ty jsou také zpravidla lépe připraveny reagovat na tyto změny. Snadněji zajistí náhradní spoj či náhradní nabídku destinace. Zkrátka, pokud nastanou jakékoli problémy, bude to opět cestovka (a nikoli cestující), kdo bude muset složitou situaci řešit.

Jedná se skutečně o cestovní kancelář?

Pokud vás zaujal zájezd nějaké cestovní kanceláře, buďte raději obezřetní. Základní věcí je zkontrolovat si, jestli jedete se skutečnou cestovní kanceláří, která má ze zákona ke svým klientům celou řadu povinností. Tuto informaci zjistíte ve veřejně přístupném seznamu cestovních kanceláří, který vede Ministerstvo pro místní rozvoj. Zde zadáte obchodní jméno dané cestovní kanceláře a zjistíte, jestli ji vyhledávač „vyplivne“. Smlouva o zájezdu musí být vždy uzavřena jménem cestovní kanceláře, která zájezd pořádá.

Pojištění a garanční fond

Určitě je užitečné ověřit si v seznamu, že vaše cestovka má tzv. pojištění proti úpadku, což zjistíte kliknutím na její vyhledané jméno. Dále zákon stanoví, že cestovní kancelář má povinnosti uhradit příspěvek do garančního fondu. I tuto informaci zde naleznete. Garanční fond se totiž dostane ke slovu v případě, že pojištění padlé kanceláře proti úpadku nestačí pokrýt její závazky vůči zákazníkům.

Kancelář vs. agentura

Cestovní kancelář není totéž jako cestovní agentura. Cestovní agentura je totiž pouze zprostředkovatel zájezdu. Pokud v průběhu zájezdu narazíte na problémy, musíte je zpravidla řešit s příslušnou cestovní kanceláří. Agentura vám většinou nepomůže. Agentury rovněž nehradí příspěvky do garančního fondu a ani nemají povinnost být pojištěny proti úpadku. Musí vám však na požádání (ještě před podpisem smlouvy) předložit doklad, že cestovní kancelář, jejíž zájezd vám prodávají, je pojištěna proti úpadku.