Hygienici nedoporučují koupání v lomu u Horní Cerekve

Ilustrační foto

PELHŘIMOV – Kvalita vody v lomu u Horní Cerekve na Pelhřimovsku není vhodná ke koupání. Rozhodli o tom hygienici, kteří zde při poslední kontrole, v pondělí 26. června, nalezli bakteriologické znečištění.

„Výsledek nás velmi překvapil, protože se jedná o lokalitu, která se vyznačuje vždy vysokou kvalitou vody. Ještě dnes jsme proto udělali kontrolní odběr, zda se jednalo o jednorázové znečištění nebo o trvalejší situaci,“ uvedl ředitel odboru hygieny Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Milan Brychta. Příčinu znečištění hygienici nyní zjišťují, výsledky budou znát v pondělí 3. července.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Červená kategorie, do které je aktuálně lom Horní Cerekev zařazen, označuje vodu nevhodnou ke koupání, která neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko, a to zejména pro děti a citlivé jedince.

Výsledky z dalších patnácti lokalit na Vysočině odpovídají podle hygieniků současnému počasí. Na šesti místech sice zaznamenali zvýšené množství chlorofylu-a, voda ke koupání je tam ale i nadále vhodná. „Výskyt sinic byl opakovaně zjištěn v rybníku Kachlička, tato vodní plocha je proto stále zařazena do oranžové kategorie a po koupání v něm doporučujeme lidem se osprchovat,“ dodal Milan Brychta.

Průběžné výsledky monitoringu koupacích vod na Vysočině jsou zveřejněny na webových stránkách krajské hygienické stanice. Hygienici kvalitu vody testují minimálně jednou za čtrnáct dní.