Nestačili jste si vyřídit cestovní pas? Možná ho ani nepotřebujete

Foto: Rýdlová J.

Léto je v plném proudu a my vyrážíme vstříc letním dobrodružstvím a také odpočinku od všední reality. Ne každý se však zabýval  vyřizováním cestovních dokladů s předstihem. Často docela stačí, když přijde změna plánu na poslední chvíli. Místo plánované dovolené v české kotlině se nečekaně naskytne lákavá zahraniční destinace. A vy uvažujete, v kterém šuplíku vůbec skončil váš cestovní pas. Případně zjistíte, že už není platný. A co s dětmi, které nemají ani pas, ani občanku?

Mnohdy vystačíte pouze s občankou

K cestám do států Evropské unie můžete jako cestovní doklad použít občanský průkaz. Nejenom
do tradičně nejoblíbenější destinace českých turistů Chorvatska, ale například i do Řecka, Bulharska,
Itálie, Španělska a dalších zemí Evropské Unie tak cestovní pas vůbec nepotřebujete. Občanský průkaz vám navíc stačí i k cestám do dalších států mimo Evropskou unii jako je Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika, Srbská republika a Kosovská republika (pouze občanský průkaz s biometrickými údaji).

Za jak dlouho a za kolik

Standardní lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dní. Vyhotovit občanský průkaz je možné i ve zkrácené lhůtě do 24 hodin pracovního dne nebo do 5 pracovních dnů. Je však nutné počítat se zvýšeným správním poplatkem, a to 1 000 Kč za občanský průkaz vydaný do 24 hodin (u občanů mladších 15 let 500 Kč) a 500 Kč u občanského průkazu vyhotoveného do 5 pracovních dnů (u občanů mladších 15 let 300 Kč). Výše správních poplatků za expresní vydání občanských průkazů
je nicméně výrazně nižší, než je tomu u cestovních pasů.

Cestovní doklady a děti

Pamatujte na to, že všechny děti musí mít pro cesty do zahraničí cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas). Rodný list dítěte cestovní doklad nenahrazuje. Občanský průkaz mohou mít i děti mladší 15 let. Správní poplatek za jeho vydání je pouze 100 Kč a jeho platnost je 5 let. Dětem do 15 let vyřizuje osobní doklad zákonný zástupce, a to na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze na úřadech městských částí Prahy 1 až 22), popřípadě u Ministerstva vnitra, pokud žádá o občanský průkaz nebo cestovní pas ve zkrácené lhůtě.

Kdy se bez pasu neobejdete

Jestliže cestujete mimo Evropsku unii, potřebujete cestovní pas. Je určitě lepší požádat o něj včas a nenechávat podání žádosti na poslední chvíli. Za vydání cestovního pasu ve lhůtě 30 dnů zaplatíte správní poplatek 600 Kč. Pokud jste to nestihli, můžete podat žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě do 24 hodin pracovního dne nebo do 5 pracovních dnů. Pak ovšem správní poplatek u cestovního pasu vydaného do 24 hodin pracovního dne činí 6 000 Kč (u občanů mladších 15 let 2 000 Kč) nebo 3 000 Kč u cestovního pasu vydaného do 5 pracovních dnů (u občanů mladších 15 let 1 000 Kč).

Mnohé další informace o cestovních dokladech a občanských průkazech najdete na stránkách MVČR.

Zdroj: MVČR