Na hradě Kámen se bude stavět. V areálu vyroste nové návštěvnické centrum

Vizualizace: TRANSAT Architekti

PELHŘIMOV – Moderní návštěvnické centrum vznikne během dvou let na hradě Kámen. Stát by mělo v místě bývalého pivovaru kousek od vstupní brány. Stavební práce by mohly začít letos v říjnu, kraj nyní hledá zhotovitele.

Nové zázemí pro turisty i hradní personál vznikne revitalizací objektu s toaletami v místě bývalého pivovaru. „Nová stavba návštěvnického centra je navržena jako třípodlažní objekt včetně podkrovní části. Centrum nabídne návštěvnické zázemí s pokladnou a prostorem pro prodej drobných suvenýrů, občerstvením a sociálním zázemím, multifunkční kulturní prostor a kancelář pro personál hradu,“ popisuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V nejnižším podlaží zůstanou zachovány původní, pravděpodobně středověké konstrukce. „Při sestupu do přízemí nahlédne návštěvník skrze pororoštovou podlahu na původní historické základy. V přízemním podlaží bude také prezentován nález historické studny. Tyto konstrukce byly nalezeny při archeologickém průzkumu při bouracích pracích původní stavební zakázky,“ doplňuje hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Původní objekt, bývalý pivovar, postupně chátral až do 70. let minulého století, poté byl přestavěn na toalety pro návštěvníky. V roce 2020 začala kvůli výstavbě návštěvnického centra demolice objektu, z důvodu rozsáhlých archeologických nálezů však byla zastavena a projekt musel být výrazně přepracován.

Stavební práce za přibližně 22 miliónů korun potrvají zhruba dva roky. „Nový objekt bude zpřístupněn současně s ukončením generální opravy gotického hradu, která začne v podobném termínu a bude důvodem pro dlouhodobější uzavření této historické památky,“ dodává Vítězslav Schrek.

Vizualizace: TRANSAT Architekti
Vizualizace: TRANSAT Architekti