Na Vysočině stoupla kriminalita. Přibylo internetových podvodů, krádeží i násilností

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Oproti loňskému roku až 16procentní nárůst trestné činnosti zaznamenali policisté v Kraji Vysočina. Region je na tom výrazně hůře i ve srovnání s celorepublikovým průměrem. Polovinu z trestných činů se policii podařilo objasnit.

Za 1. pololetí letošního roku vyšetřovali policisté na Vysočině 3 116 trestných činů, což je o 432 případů více než za stejné období vloni. Z toho se 1 613 deliktů podařilo objasnit, což činí 51,8 procent. Dalších 374 objasněných trestných činů se týká případů z minulých let.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„K nárůstu nápadu celkové kriminality došlo v prvním pololetí v celé České republice, a to o 3,4 procenta. I když v našem kraji zaznamenáváme vyšší nárůst ve srovnání s republikovým průmětem, je potřeba říci, že se nám také daří trestnou činnost úspěšně objasňovat,“ okomentoval současnou situaci náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Pavel Peňáz.

Za velký problém současnosti považuje policie přesun pachatelů do virtuálního prostředí internetu a sociálních sítí. „I když veřejnost pravidelně upozorňujeme na možná rizika různých podvodných telefonátů, na snahy pachatelů získat jejich osobní údaje a údaje k bankovním účtům a platebním kartám, lidé jsou stále neopatrní a často tak přicházejí o své celoživotní úspory,“ doplnil Pavel Peňáz s tím, že s touto trestnou činností se policisté v různých formách setkávají denně.

Letos bylo na Vysočině nahlášeno 413 těchto případů, což je nárůst oproti stejnému období vloni o 18 procent. V pouhých 70 případech se policii podařilo dopadnout pachatele, zároveň ale vyřešila 47 případů z předchozích let.

Více násilí i krádeží

O 11 procent stoupla letos v regionu násilná trestná činnost. „Od ledna do konce června jsme vyšetřovali 299 násilných trestných činů, což je o třicet trestných činů více než za stejné období loňského roku,“ uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Kriminalisté letos šetřili i dva případy vraždy, oba se podařilo objasnit. Zároveň řešili 81 mravnostních deliktů, v 18 případech šlo o znásilnění a 38 případů se týkalo pohlavního zneužívání.

Nárůst o 12 procent zaznamenali policisté také v počtu krádeží, objasnit se jim zatím podařilo zhruba třetinu z nich. Přibylo trestných činů v souvislosti s drogami, objasněnost zde ale přesáhla 74 procent. K výraznějšímu nárůstu došlo i v oblasti maření výkonů úředního rozhodnutí, vykázání nebo sprejerství.

Vzrostla kriminalita cizinců

Z celkového počtu trestných činů na Vysočině mají 204 případů na svědomí cizinci. „Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o výrazný nárůst, když za pololetí roku 2022 jsme dokumentovali 126 trestných činů spáchaných cizinci. V největší míře se na trestné činnosti cizinců podílí státní příslušníci Ukrajiny, Slovenska, Rumunska a Bulharska,“ dodala Dana Čírtková.