Samoobslužné bary zpříjemňují turistům toulky Korunou Vysočiny. V červenci přibyly další tři

Samoobslužné občerstvení Odranec. Foto: Koruna Vysočiny

KRAJ VYSOČINA – Již sedm samoobslužných barů funguje na různých místech Žďárska, Bystřicka, Novoměstska a Nedvědicka. Nabízejí nápoje či sladkosti a platit lze nejen hotově do kasičky, ale třeba i QR kódem.

Boxy s nabídkou občerstvení jsou umístěné v zemi, nebo využívají například chlazení vodou ze studánky. V regionech Koruny Vysočiny se objevily před třemi lety a jen za poslední měsíc přibyly tři nové. Prvním z nich je bar U Statkářky, který turisté najdou u penzionu v Habří na Bystřicku. K dispozici je zde pivo, limonády, voda, ale i zmrzlina. „Zatím počítáme s tím, že bude v provozu celoročně,“ říká provozovatelka Andrea Buchtová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dva nové bary slouží turistům i v Odranci na Novoměstsku. K samoobslužné Jelení studánce u výběhu s daňky sice nevede značená cesta, ale dostat se k ní lze třeba silničkou spojující modrou turistickou trasu a naučnou stezku Metodka. Další bar najdou turisté za vsí po levé straně silnice vedoucí ke Kuklíku.

„Těší nás, že samoobslužné bary na území Koruny Vysočiny přibývají, protože tím stoupá i spokojenost turistů. S některými provozovateli spolupracujeme, ale všechny evidujeme a návštěvníkům regionu je doporučujeme prostřednictvím našich webových stránek a facebooku,“ vysvětluje ředitel společnosti Koruna Vysočiny David Štěpánek.

„Vyber si, zaplať a ukliď po sobě“ pro každého neplatí

Ne všichni, kdo se v přírodě pohybují, jsou však slušní a poctiví. Své o tom vědí například provozovatelé Vorlovy pivní jámy u Studnic na Novoměstsku. Bar u zelené turistické značky mezi Paseckou skálou a Studnicemi je aktuálně mimo provoz, a to kvůli opravě pokladničky, kterou procházející nenechavci vypáčili.

Podobnou zkušenost mají i v Hotelu Skalský dvůr na Bystřicku, který provozuje samoobslužný luční bar u dráčka Poplety na vyhlídce za Lískem a lesní bar u víly Helenky v lesích okolo hotelu. „V minulých dnech byly oba naše bary opakovaně cílem zlodějů, ale i přes tuto nepříjemnost a samozřejmě nemalou finanční ztrátu je hodláme provozovat i v budoucnu,“ říká manažerka hotelu Dominika Lomová. Podle odhadu projde oběma bary asi 450–500 návštěvníků měsíčně.

Sedmé z občerstvovacích míst leží v okolí Jimramova. K lesnímu baru před Lominkou přivede turisty modrá turistická značka, bar najdou mezi skálou Prosička a obcí Javorek.

A nakonec ještě jeden tip. Pro všechny, kteří se potřebují osvěžit mimo otevírací dobu, je u Hospůdky U Trakaře v Javorku k dispozici samoobslužný výčep. V nabídce má pivo i domácí limonádu a zaplatit lze bezkontaktně i v hotovosti.

Občerstvení před Lominkou. Foto: Koruna Vysočiny
U Statkářky. Foto: Koruna Vysočiny
Vorlova pivní jáma. Foto: Koruna Vysočiny