Aby vám cestování nezkazily zdravotní problémy. Nejčastější zdravotní rizika v létě

Zdroj: pxhere.com, free image

Letní dovolená je v plném proudu a všichni touží po bezstarostných chvílích plných odpočinku a zábavy. Někdy se však dovolená může díky zdravotním problémům proměnit v noční můru. Co dělat, aby vše proběhlo, pokud možno bez problémů?

Typická zdravotní rizika v létě

Dle internistky MUDr. Hany Sýkorové, která připravila soubor následujících rad, nám v létě hrozí zejména zažívací obtíže, alergické reakce na sluníčko, poštípání hmyzem nebo nezvyklé potraviny. Výjimkou není ani nachlazení nebo angína. Často dochází ke spáleninám kůže ze sluníčka a také hrozí úpal či úžeh. Samostatnou kapitolou je nebezpečí nákazy nějakou specifickou cestovatelskou chorobou, proti níž často existuje očkování. Frekventované jsou i úrazy nejrůznějšího rozsahu.

Zažívací obtíže

Mezi nejčastější patří infekční onemocnění zažívacího traktu, ať už virové nebo bakteriální povahy. Zažívací potíže však mohou být spojeny také s nezvyklou, pro nás hůře stravitelnou, stravou. Na vině může být také přehřátí organismu. Zvláště v exotických destinacích s nižším hygienickým standardem se doporučuje jíst jen jídla, která jsou spolehlivě tepelně ošetřená. Z ovoce konzumovat nejlépe jen to, které lze oloupat, a není tedy omyté vodou. Doporučuje se pít jen balenou vodu. Pozor například na ledové kostky v nápojích.

Při zažívacích obtížích je samozřejmě nutná dieta, snažit se udržet dostatečný příjem tekutin (čaj, pro děti iontové nápoje – např. Kulíšek). K léčbě průjmů lze doporučit probiotika, dále například Smectu nebo živočišné uhlí, Endiaron nebo lépe účinkující Ercefuryl, který je na recept. Pokud nebudou průjmy horečnaté, či ve stolici nebude krev, lze užívat rovněž Immodium/Loperon ke snížení frekvencí stolic. Při nevolnosti nebo zvracení je vhodný lék s účinnou látkou omeprazol ke zklidnění žaludku, při zvracení také torecanové čípky. Někdy může žaludeční obtíže zklidnit vychlazená a „vyperlená“ cola podávaná po lžičkách. Návštěva lékaře je nutná v případě horečnatých stavů, přítomnosti krve ve stolici či pokud člověk není schopen pít dostatečné množství tekutin.

Nachlazení

Ani v létě není výjimkou nachlazení, velmi často z klimatizace. Je nutné vyvarovat se nadměrně velkých tepelných rozdílů mezi teplotou venku a uvnitř klimatizovaných prostor, což platí nejen pro budovy, ale také pro automobily. Rozdíl by měl být maximálně kolem 5 až 6 °C. Člověk by si také neměl nechat klimatizaci foukat přímo na sebe, zejména ne přímo na hlavu. Samostatnou kapitolou je zvlhčování vzduchu a pravidelné čištění filtrů v klimatizaci.

Klíšťata a bodnutí hmyzem

Obranou je adekvátní oblečení (dlouhé nohavice, rukávy apod.), kontrola kůže po příchodu zvenku a užívání repelentů. Doporučuje se očkování proti klíšťové encefalitidě. Kůži můžeme následně ošetřit lokální dezinfekcí, antibiotickou mastí, jako je třeba Framykoin, a lokálními antihistaminiky (např. Fenistil gel).

Co by měla obsahovat lékárnička

V lékárničce by neměly chybět prostředky na řešení zažívacích obtíží, antialergika, běžná analgetika a léky na snížení teploty. Kapky do nosu v případě nachlazení, léky na bolesti v krku. Dezinfekce na ošetření drobných poranění, případně také mast Framykoin, náplasti a elastické obinadlo. A samozřejmě přípravky na ošetření popálenin ze sluníčka. Ke zvážení je přibalit s sebou také antibiotikum (např. u žen trpících na častější záněty močových cest či v případě, že nebude vždy dostupná lékařská péče). Pokud jedeme do exotičtějších destinací, je vhodné v rámci prevence zvážit doporučovaná očkování.

Čtěte také:

Úžeh vs. úpal. Jak jim předejít a jak je léčit