Hygienici zakázali koupání v nádrži Sedlice, zhoršenou kvalitu vody zjistili i na dalších místech

V nádrži Sedlice se během horkých dnů masivně rozmnožily sinice. Foto: KHS KV

KRAJ VYSOČINA – V některých lokalitách Vysočiny došlo v posledních dnech ke zhoršení kvality koupacích vod. Zatímco v případě rybníků Ředkovec a Medlov a také u Koněšínské pláže hrozí jen mírné riziko zdravotních problémů, nádrži Sedlice by se lidé měli v těchto dnech raději vyhnout.

„Vlivem velkého horka v posledních dvou týdnech došlo v některých lokalitách k namnožení sinic a chlorofylu-a. Ve vodní nádrži Sedlice zjištěné masivní množství sinic překročilo hygienické limity. Pro koupající se osoby zde hrozí akutní poškození zdraví,“ vysvětlil ředitel Odboru hygieny obecné a komunální Milan Brychta s tím, že krajská hygienická stanice zde proto koupání zakázala.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Sinice a chlorofyl-a se vyskytly i na dalších místech, jako je rybník Ředkovec nebo Medlov a také v Dalešické přehradě u Koněšínské pláže. Tyto plochy jsou nově zařazeny do třetího, oranžového stupně.

Kvůli velkému množství sinic nadále zůstává ve čtvrtém, červeném stupni vodní nádrž Trnávka, takže voda zde nadále není ke koupání vhodná. Stejně tak trvá zákaz koupání v rybníce Kachlička. Naopak zlepšení zaznamenali hygienici na koupališti v Novém Městě na Moravě, které je hodnoceno druhým stupněm, takže je po koupání doporučeno se osprchovat. Ostatní lokality zůstávají od posledních odběrů nezměněné.

Oranžový stupeň znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. U vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Hygienici doporučují se vždy po koupání osprchovat. Pokud je voda označena červeným stupněm, pak její kvalita neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit především citlivým jedincům, zejména dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem.

Kvalitu koupacích vod můžete až do konce sezóny sledovat na webových stránkách krajské hygienické stanice. V místech, kde byla při posledním měření zjištěna zhoršená kvalita, budou vzorky odebrány ještě v pondělí 28. srpna.