Na lov zvěře čerpali podvodem dotace za 1,5 milionu. Teď byli obviněni a hrozí jim osm let za mřížemi

Při domovních prohlídkách zajistila policie množství loveckých zbraní. Foto: Policie ČR

JIHLAVA – Opakované podvody s dotacemi, čerpanými na lov divokých prasat, odhalili jihlavští kriminalisté. Tři osoby obvinila policie z trestných činů a hrozí jim několikaletý pobyt ve vězení. Čtvrtým obviněným je mladík, který lovil zvěř, i když nevlastní zbrojní průkaz.

Padesátiletá žena a dva muži ve věku osmačtyřicet a devětačtyřicet let získávali prostřednictvím státních dotací peníze na odstřel divokých prasat. Systém měli velmi dobře propracovaný. „Honitbu získali na základě smlouvy o nájmu a do žádostí o dotace uváděli nepravdivé údaje o počtu ulovených prasat. Dařilo se jim získávat vzorky a podklady nutné pro podání žádostí, které poté předkládali příslušnému úřadu,“ popsala mluvčí policie Jana Kroutilová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Během několika let si tak trojice podvodníků neoprávněně přišla na částku téměř jeden a půl milionu korun. Devětačtyřicetiletý muž navíc půjčoval zbraně mladíkovi, který nemá zbrojní průkaz. „Třiadvacetiletý muž lovil různá lesní zvířata, ulovil jich desítky kusů. Oba muži společně vyrazili také do Polska na zubra evropského, kde je lov těchto zvířat zakázán. Cesta mužů byla zakončena dvěma ulovenými zubry,“ doplnila mluvčí.

Náročné prověřování případu vyústilo minulý týden v zadržení pěti osob, a to z Jihlavska, Pelhřimovska a Prahy, kriminalisté současně provedli domovní prohlídky. „Zajistili jsme různé dlouhé i krátké střelné zbraně, včetně doplňků, střelivo a další věci, u kterých vzniklo podezření, že byly použity při trestné činnosti,“ přiblížil vrchní inspektor oddělení hospodářské kriminality Michal Šalomon.

Policie následně zahájila trestní stíhání čtyř osob. „Dva z mužů a žena jsou obviněni ze zločinu dotačního podvodu spáchaného ve spolupachatelství, přičemž činem byla způsobena značná škoda,“ zdůraznil vedoucí oddělení hospodářské kriminality Michal Olejníček. Devětačtyřicetiletý muž čelí kromě toho i obvinění z trestných činů nedovoleného ozbrojování, pytláctví a napomáhání k tomuto trestnému činu. Z přečinů nedovoleného ozbrojování a pytláctví obvinila policie i třiadvacetiletého mladíka.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. „Třem z nich hrozí trest odnětí svobody až na osm let, čtvrtý muž může být potrestán až pětiletým pobytem za mřížemi,“ uzavřela Jana Kroutilová.