Výrobce legendárního Igráčka slaví 30 let. A stále má co nabídnout!

Foto: EFKO-Karton

NOVÉ VESELÍ – Již třicet let je na trhu český výrobce hraček, firma EFKO-karton sídlící na Vysočině. Kdo by neznal jednu z jejich stálic mezi výrobky, oblíbeného Igráčka? Firma, úspěšná i na zahraničních trzích, přichází pravidelně s novinkami, jednou z posledních je spojení známé figurky s podcastovou pohádkou.

Ryze českých výrobců hraček, kteří ustáli všechny ekonomické a společenské turbulence, je jako šafránu. Tím spíš, pokud se ještě dokážou úspěšně prosadit v zahraničí. Firmě EFKO, kterou v roce 1993 založil Miroslav Kotík, se to nejen podařilo, ale díky poctivému přístupu dokázala svou pozici na trhu ještě posílit. V portfoliu firmy dnes nalezneme kromě tradičního Igráčka i lety prověřené hry, jako Kloboučku hop, Smolíček či Jožin z bažin, ale i nové inovativní soubory her pro předškoláky, puzzle skládačky, party hry, novinku Pytlíczech a řadu dalších hraček.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Cesta k dnešní podobě EFKA nebyla jednoduchá. Na počátku mi spousta lidí říkala, že vyrábět hračky v Česku je utopie, když se dá vše vyrobit v Asii za zlomek ceny. Často tomu ale pak odpovídá kvalita,“ říká Miroslav Kotík. Spotřebitelské vnímání, kdy je hračka považována za něco, co dítě po chvíli odloží, se však dle jeho slov už naštěstí mění. Dnešní rodiče stále více zajímá i to, zda hračka dokáže jejich ratolest rozvíjet a udržet jeho pozornost.

Firma EFKO ročně vyrobí v průměru více než milion kusů her. Z toho menšina směřuje na domácí trh a zbytek pak hlavně do Německa, Francie, Nizozemí a na Slovensko. „Například ve Španělsku lze zakoupit figurky Igráčků v podobě fotbalistů různých španělských klubů nebo hasičů a policistů z různých kantonů,“ doplňuje ředitelka obchodu Alena Trávníčková.

I z toho důvodu se firma snaží neustále inovovat výrobní postupy a nebojí se dalších investic. „Nově jsme zakoupili automatický lepící plotr, který nám významně usnadňuje práci při výrobě obalů. Dále jsme pořídili speciální digitální UV tiskárnu na potisk Igráčků, díky které jsme zase schopni plnobarevně potisknout třeba i jen jednoho Igráčka,“ popisuje výrobní ředitelka Petra Miklová.

Igráčci s pohádkou i Igráčkovo město

A to není zdaleka vše. Novinkou, kterou firma zavedla na podzim loňského roku, jsou figurky Igráčků spojené s podcastovou pohádkou načtenou hercem Martinem Stránským. „Začátkem letošního října uvedeme na trh další tři Igráčky s pohádkou. Zajímavostí je, že jsme opravili původní formu na kočár tažený Igráčkovým koněm. Psali nám již i nadšení sběratelé, že se na nové Igráčky moc těší,“ zdůrazňuje vedoucí vývojového oddělení Andrea Šindelářová.

Firma letos zároveň uvedla novou řadu dárkových her do kapsy s názvem Pytlíczech, na jejichž podobě se podílela designérka a cestovatelka Táňa Sekerková. Za každou z ilustrací se skrývá malý příběh z jejích cest.

S legendárním Igráčkem je neodmyslitelně spjata i autodráha Ites, která je spolu s figurkou stálicí expozice v Království železnic už od roku 2013. „Chtěli jsme projekt zaměřit na rodiny s dětmi, a tak hračky byly přirozenou volbou. Vzhledem k budovanému modelu České republiky nám přišlo logické oslovit české firmy, tedy i výrobce Igráčka. Výsledkem dohody s firmou EFKO byla instalace velkoplošného modelu Igráčkova města. Později u nás přibyl i velký model české autodráhy Ites,“ dodává Matěj Horn z Království železnic.

Třicet let práce i úspěchů

Historie firmy EFKO se začala psát v roce 1993, kdy ji ve Žďáře nad Sázavou za účelem distribuce hraček na českém trhu založil Miroslav Kotík. V roce 1999 se firma přestěhovala do Nového Veselí, kde dodnes buduje a rozšiřuje vlastní výrobu. V roce 2006 odstartovala výroba stavebnice ROTO navazující na původní značku PLASTIKANT. O dva roky později nakoupil Miroslav Kotík vlastnická práva na značku Igráček a formy na jeho výrobu. V roce 2010 uvedlo EFKO redesignovaného Igráčka na český a slovenský trh. Pro západní trh byl kvůli obtížné výslovnosti slova Igráček zvolen název Pokeeto. V roce 2014 firma EFKO výrazně zainvestovalo do výroby nových forem a Igráček tak získal autíčka se stavebnicovým systémem MultiGO, který se dodnes úspěšně rozrůstá. V roce 2019 přibral Miroslav Kotík pod svá křídla i legendární českou autodráhu Ites, a tak ji zachránil před zřejmým zánikem.

Foto: EFKO-karton
Foto: EFKO-karton
Foto: EFKO-karton