Jihlavská nemocnice pořídila nové pojízdné rentgeny. Zdravotníkům výrazně usnadní práci

Na dětském oddělení mají rentgen s obrázkem žirafy. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Tři nové mobilní rentgeny za téměř 10 milionů korun slouží nyní pacientům jihlavské nemocnice. Zdravotníci ocení nejen rychlý přenos dat a kvalitnější snímky, ale i méně nachozených kilometrů s přístrojem vážícím stovky kilogramů.

Dosud měla nemocnice pouze jeden pojízdný rentgen, který radiologičtí asistenti převáželi z jednoho oddělení na druhé. „Určitě je komfortnější nevozit přístroje po dlouhých chodbách, přes prahy a výtahy. Jednoznačně dlouhé převozy nedělají dobře ani samotným přístrojům,“ pochvaluje si asistent Martin Burian.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nové přístroje využijí pacienti napříč nemocnicí. Jeden, s obrázkem žirafy, je například na dětském oddělení, kde poslouží nejen na novorozenecké JIP, ale i na ostatních dětských jednotkách intenzivní péče a standardních odděleních. „Oproti ostatním přístrojům má přenosný panel menších rozměrů, umožňující umístění do schránky pod inkubátorem. Nepřijde tak do kontaktu s miminkem, a to může nerušeně zůstat v inkubátoru. Je to výhoda tedy jak pro miminko, tak pro personál, který nemusí novorozence vyndávat,“ popisuje Martin Burian.

Druhý rentgen slouží pacientům na jednotkách intenzivní péče, které se nacházejí v jednom pavilonu. Třetí přístroj je na infekčním oddělení a čtvrtý, původní, zůstává na urgentním příjmu, k využití například pro pacienty na ARO.

Nově zakoupené přístroje vyšly celkem na 9 976 000 korun, nemocnice je pořídila díky evropskému programu REACT.