V říčce Bystřici na Žďársku zjistili veterináři račí mor

Foto: SVS

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Vzorky uhynulých raků v říčce Bystřici na Žďársku prokázaly nákazu račím morem. Na základě toho vydala Krajská veterinární správa mimořádná opatření k zabránění jeho dalšího šíření.

Celý úsek říčky Bystřice, od výtoku z Domanínského rybníka po vtok do řeky Svratky, se nyní nachází v ochranném pásmu a platí zákaz přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z tohoto pásma do jiných vod. „V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V ochranném pásmu jsou zároveň rozmístěny tabule s informacemi o nákaze, opatřeních a možnostech prevence určená rybářům i veřejnosti. „Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina uložit pokutu,“ doplnil Petr Vorlíček. Mimořádná opatření budou v platnosti půl roku.

Račí mor je závažné infekční plísňové onemocnění, které napadá původní evropské raky. Jeho zdrojem jsou druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou proti nákaze odolné. Plíseň roste rakům na těle a uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Ty mohou ve vodě přežívat týdny až měsíce. Napadení raci hynou, účinný prostředek, kterým by se dali vyléčit, neexistuje.

Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. „K šíření přispívá například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami či mokré předměty, například sítě nebo holínky,“ dodal Petr Vorlíček.