Platy většiny státních zaměstnanců čeká příští rok navzdory inflaci zmrazení

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Zatímco v soukromém sektoru řada firem (i kvůli saturovanému trhu práce a nedostatku kvalifikovaných pracovníků) letos platy zvyšovala a bude v tom pokračovat i v roce následujícím, státní zaměstnanci se budou muset uskrovnit. V rámci ozdravného balíčku vláda totiž plánuje jejich platy zmrazit. Ty nejenže tedy neporostou, ale vzhledem k vysoké inflace reálně klesnou.

Jak rozsáhlá je „státní správa“?

Ve státní správě, tedy na ministerstvech, úřadech a souvisejících příspěvkových organizacích v posledních letech míst spíše přibývalo. Jen letos bylo úředníků o 8 tisíce více než loni. Celkově pak ve státní správě dle dat ministerstva financí působí bezmála půl milionu lidí. Nejvíce je učitelů, kterých je 195 tisíc, následují je další nepedagogičtí pracovníci škol (kuchařky, uklízečky ad)., kterých je bezmála 80 tisíc. V bezpečnostních silách působí na 70 tisíc lidí a vojáci se v počtu blíží ke 30 tisícím. Na platy všech těchto lidí letos proudí 264 mld. Kč, přičemž v průměru jejich platy dosahují k necelým 43 tisícům korun hrubého.

Úspory na prvním místě

V návrhu státního rozpočtu na rok 2024 naplánoval ministr financi Zbyněk Stanjura (ODS) výdaje na platy nižší o 8,5 miliardy, tedy více jak o 3 %. Navrhnul také snížení počtu státních zaměstnanců o 21 tisíc. Škrty v platech by se měly dotknout i náboru nových lidí. „Na vládní úrovni je dohoda, že objemy platů se budou snižovat o 2 %, nebudeme ale vstupovat do tarifních tabulek, nebudeme je ani zvyšovat,“ uvedl pak přímo ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Statisícům lidí tak příští rok platy neporostou, zmrazení by se mělo dotknout prakticky všech státních zaměstnanců od úředníků přes hasiče, policisty až po vojáky.

Výdaje na obranu přitom rostou, ministerstvo obrany by mělo příští rok dostat navíc dokonce 40 mld. korun, zejména za účelem modernizace armády. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak připouští, že pro hasiče či policisty vláda na dorovnání letošní více jak 10% inflaci nemá peníze. „Já si dávám teď realistickou ambici, která odpovídá stavu veřejných financí – letos jsme platy zvyšovali, příští rok je nechceme snížit ani o korunu,“ uvedl. Podle náčelníka Generálního štábu AČR, Karla Řehky, však vojáci nejsou špatně placení a mzdy mají odpovídající.

Výjimky?

Z vládního záměru zmrazit v roce 2024 platy státním zaměstnancům pak vypadávají pouze učitelé, a to v rámci naplňování slibu postupného dorovnání jejich platů na hodnotu 130 % průměrné mzdy. Vyšší platy ale slibuje ve svém resortu také Marian Jurečka, v příštím roce v něm totiž plánuje snížit počty pracovních míst přibližně o tisícovku – konkrétně na 22 718. Ušetřené finanční prostředky se pak rozdělí na platy úředníků. „Objem platů bude snížen o 2 %, ale tím, že snížíme počet lidí, dokážeme platy u těch, kteří zůstanou, zvýšit. Myslím, že to bude minimálně o 3 %,“ shrnul Jurečka.

Opozice se zmrazením platů většiny státních zaměstnanců samozřejmě nesouhlasí. „Při největším poklesu reálných mezd ze všech vyspělých zemí světa si tento záměr nedovedu představit,“ shrnula předsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Podle Tomia Okamury (SPD) by stačilo „nekupovat předražené americké stíhačky – a peníze by byly na platy.“ Vláda bude o definitivní podobě úsporného balíčku rozhodovat na konci září.