V péči o miminka pomáhá jihlavským zdravotníkům nový transportní inkubátor

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Jihlavská nemocnice zakoupila nový přístroj pro převoz nedonošených novorozenců z porodního sálu na jednotku intenzivní péče. Oproti původnímu je jeho součástí i resuscitační jednotka. Inkubátor pořídila nemocnice díky evropskému programu REACT.

Nový transportní systém umožní zdravotníkům poskytnout novorozeným miminkům nejen resuscitační péči, ale i speciální distenzní terapii, která udržuje otevřené plicní sklípky. „Nedonošené děti mohou mít problémy s udržením otevřených plicní sklípků. Když to řekneme zjednodušeně, miminkům dá obrovskou práci dýchat. Při každém nádechu musí sklípky znovu otevírat. Je to způsobené nedostatkem surfaktant, aktivní látky snižující povrchové napětí v plicích,“ popisuje lékařka novorozenecké JIP Eva Škorpíková s tím, že se tyto potíže týkají zejména dětí narozených před 35. týdnem těhotenství, ale v některých speciálních případech i dětí donošených.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Dalším pozitivem nově zakoupeného přístroje je možnost dávkovat množství kyslíku přesně na míru danému dítěti. A v neposlední řadě je výhodou i jeho kompatibilita s přístroji, které na novorozeneckém oddělení již fungují. „Po převozu miminka si tedy jenom přendáme hadice z jednoho přístroje na druhý a s děťátkem nemusíme zbytečně manipulovat,“ doplňuje doktorka Škorpíková.

Ročně přijde v jihlavské nemocnici na svět zhruba 1300 dětí. Do intermediálního perinatologického centra je přijato v průměru až 300 miminek, transportní inkubátor využijí desítky z nich. Nový přístroj s resuscitační jednotkou vyšel nemocnici na 422 tisíc korun.