Znojemský most v Jihlavě projde opravou. Řidiče čekají dopravní omezení

Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVA – Na jednom z nejvytíženějších mostů v Jihlavě dojde v následujících týdnech k částečnému omezení provozu. Důvodem jsou bezpečnostní opatření kvůli havarijnímu stavu ložisek. Za dva roky by pak měla proběhnout rekonstrukce celého objektu.

„Mostní ložiska jsou ve velmi špatném stavu. Šest krajních ložisek je dokonce havarijních. To si vyžádá dvě rychlá technická opatření, a to jednak provizorní podepření krajních nosníků, ale také zúžení šířky vozovky na mostě,“ vysvětlil náměstek hejtmana Miroslav Houška. Provoz by podle něj měl zůstat zachován ve třech jízdních pruzích.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na špatný stav ložisek poukázala mimořádná prohlídka Znojemského mostu. Příčinou jejich poškození je mimo jiné zatékání vody do krajní nosné konstrukce. Na jejich stav má vliv i stáří mostu, jeho velké vytížení a dlouholeté působení povětrnostních vlivů. Dílčí poruchy byly zjištěny i na nosné konstrukci, která může být místy napadena korozí.

Kromě podepření nosníků a zúžení vozovky, což proběhne v řádu týdnů, by v následujících měsících mělo na mostě dojít k omezení tranzitní dopravy. Následně bude zpracována podrobná diagnostika, která určí rozsah a způsob jeho opravy. „Už na podzim příštího roku výrazně uleví dopravě nově vybudovaná jižní část jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Z toho důvodu budeme stavební zakázku na opravu Znojemského mostu připravovat na začátek roku 2025,“ dodal Miroslav Houška.

Znojemský most byl postaven v roce 1952 a nyní patří k nejfrekventovanějším dopravním objektům krajského města. Jde o vícepolový předpjatý most, který stejně jako Brněnský most navrhl zkušený stavební inženýr Ondřej Hurych z Telče.