Prskavky, rachejtle, petardy, římské svíce či domácí ohňostroje. Zájem o zábavní pyrotechniku s koncem roku strmě stoupá. I když v posledních letech mnoho lidí od odpalování rachejtlí ustupuje s ohledem na zvířata a přírodu vůbec, stále se u nás jedná o velmi populární zábavu. Ačkoli označení „zábavní“ svádí k určité lehkomyslnosti, je dobré mít na paměti, že stále se jedná o manipulaci s výbušninami. I ty nejnižší kategorie umí být pořádně nebezpečné. Pokud se už tedy rozhodnete přispět k hlučným oslavám Vánoc a konce roku, zajímejte se o to, s čím zacházíte. Riskovat poškození zdraví svého, či dokonce druhých určitě nechcete.
Jak pyrotechnika podléhá zákonu
Požadavky na pyrotechniku byly z hlediska zákona harmonizovány napříč Evropskou unií. Znamená to, že pravidla pro tzv. zábavní pyrotechniku jsou stejná bez ohledu na to, kde si výrobek zakoupíte. Ať už pojedete na nákupy do Polska, Německa či kamkoli jinam, bude označení, požadavky na konstrukci, vlastnosti a rozdělení do bezpečnostních kategorií všude stejné.
Kategorie F1 – pro veřejnost, nízký stupeň nebezpečí
Zahrnuje pyrotechnické výrobky, které jsou určeny pro veřejné použití a charakterizují se nízkým stupněm nebezpečí a minimálním hlukem. Tyto výrobky jsou navrženy tak, aby byly bezpečné pro použití v omezených prostorách, jako jsou menší venkovní prostory nebo uzavřené prostory uvnitř budov. V této kategorii můžete najít výrobky prskavky, malé ohňostroje, petardy s nízkou hladinou hluku, konfety atd. Z hlediska bezpečnosti jsou navrženy tak, aby je mohla požít široká veřejnost, včetně dětí pod dohledem dospělých. Musí splňovat přísné bezpečnostní normy a regulace. Jejich prodej a nákup je obvykle méně regulován a jsou běžně dostupné veřejnosti v různých obchodech a prodejnách.
Kategorie F2 – pro veřejnost, vyšší stupněm nebezpečí
Zde patří pyrotechnické výrobky, které jsou sice určeny pro použité veřejností, ale mají vyšší stupeň nebezpečí než předešlá kategorie. Jsou zpravidla navrženy pro použití ve venkovních otevřených prostorách, např. zahrady či parky, kde nehrozí riziko poškození osob nebo majetku. Jsou mnohem hlučnější, protože produkují střední až vyšší úroveň hluku. Z hlediska bezpečnosti vyžadují dodržování přísnějších bezpečnostních pokynů a opatření při používání. Jejich prodej a nákup může být regulován, a může existovat věkové omezení pro jejich nákup. Výrobky by měly být dostupné v autorizovaných obchodech a prodejnách.
Kategorie F3 – především pro profesionály, vyšší stupeň nebezpečí
Výrobky z této kategorie jsou určeny především pro profesionální použití a představují ještě vyšší stupeň nebezpečí. Jsou navrženy pro použití v otevřených, širších a kontrolovaných prostorách. Bývají součástí organizovaných ohňostrojů a pyrotechnických představení. Najdete zde např. pokročilé ohňostroje a výkonné rakety. Z hlediska bezpečnosti představují značné riziko, a proto k jejich použití je potřeba speciálních znalostí a vybavení. Jejich nákup a prodej je přísně regulován, jsou zpravidla dostupné profesionálům s potřebnými licencemi a certifikacemi. Používají se na velkých venkovních otevřených plochách. Dále existují ještě další kategorie, např. F4, ta znamená nejvyšší stupeň nebezpečí, a je určena výhradně pro profesionály.
Pokud jako laik zamíříte do obchodu s plánem velkolepé domácí světelné show, dívejte se pouze po výrobcích kategorie F1, případně F2, zatímco kategorii F3 zanechejte raději profesionálům. Mohlo by se totiž stát, že by se vaše pyrotechnická show změnila v přehlídku zásahových jednotek hasičského sboru a záchranné zdravotnické služby.
Zdroj: 1) BOZP.cz, 2) TZ České agentury pro standardizaci