V největších městech Vysočiny letos odpady nezdraží. Výjimkou je Pelhřimov

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – V posledních letech se města potýkají se zvyšováním nákladů na odpadové hospodářství. Poté, co v roce 2021 vstoupil v platnost nový zákon o odpadech, musela část těchto nákladů přenést formou zvýšení poplatků i na občany. Do navýšených částek se navíc promítlo zdražování energií. A kolik za svoz odpadů zaplatí letos na Vysočině? Přinášíme přehled plateb v jednotlivých okresních městech.

JIHLAVA

Až do roku 2021 platili Jihlavané za svoz odpadu 680 korun ročně. V roce 2022 tato částka stoupla na 804 korun a zůstává tak i letos. V listopadu loňského roku město navíc zavedlo novinku, kterou chce podpořit mladé rodiny, a to platbu za dítě až od 4 let věku. Zároveň stále platí nulový poplatek pro každé třetí a další dítě v domácnosti až do 18 let. Z poplatků jsou vyňati také senioři starší 80 let, držitelé průkazu ZTP/P a některé další skupiny. „V případě nároku je navíc možná úleva z poplatku ve výši 100 korun. Slevu lze uplatnit, pokud se člověk zapojí do Programu zodpovědného nakládání s odpady,“ doporučuje náměstek primátora Jiří Pokorný. Cílem tohoto programu je motivace občanů k odevzdávání určeného druhu odpadu přímo na sběrných dvorech.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

TŘEBÍČ

Také v Třebíči zůstávají poplatky za svoz odpadu na stejné výši jako vloni. Obyvatelé města platili až do roku 2021 částku 648 korun za rok. V roce 2022 město částku navýšilo o 192 korun, takže nyní činí 840 korun. Od poplatku jsou osvobozeny třetí a všechny další nezaopatřené děti do 18 let věku žijící s rodiči ve společné domácnosti, senioři poplatky platí v plné výši.

HAVLÍČKŮV BROD

Třetím městem, které letos nenavýší poplatky za odpad, je Havlíčkův Brod. Město zdražovalo během posledních let několikrát, od částky 600 korun v roce 2019, na částku 720 korun v roce 2020 a poté v roce 2023 na 840 korun. Zcela osvobozeny od poplatku jsou děti do jednoho roku věku a od 1 roku do 18 let platí polovinu, tedy 420 korun. Zvýhodněni jsou senioři nad 70 let, kteří platí snížený poplatek ve výši 672 korun za rok.

PELHŘIMOV

Také v Pelhřimově platby za svoz odpadu během posledních let stoupaly. Zatímco v roce 2019 ještě činily 650 korun ročně, během tří let je město dvakrát navýšilo a poté v roce 2023 vyšplhaly na 850 korun. Letos zastupitelé města rozhodli zvýšit tuto částku o další stokorunu, na rovných 950 korun. Důvodem zdražení je podle města nárůst nákladů na energie a zvyšující se poplatky na skladování odpadu. „Od poslední změny se náklady na celkové odpadové hospodářství zvedly zhruba o deset procent,” vysvětluje důvod navýšení mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová. I přes nynější zdražení bude ale město nadále službu dotovat. Za loňský rok tato částka činila třináct milionů korun. Ve městě současně platí snížení poplatků pro děti do 15 let, a to na částku 475 korun. S padesátiprocentní slevou mohou počítat i držitelé průkazu ZTP/P a zcela osvobozeni od poplatků jsou občané starší 80 let.

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Nejméně platí za svoz odpadu již dlouhodobě obyvatelé Žďáru nad Sázavou. Zatímco až do roku 2022 to bylo 580 korun, vloni tato částka stoupla na 696 korun a ani letos nebude vyšší. Další navýšení, a to na 840 korun, plánuje město až od roku 2025. Od poplatku jsou osvobozeny děti do jednoho roku věku. Senioři platí plnou částku.

Srovnání plateb v loňském a letošním roce:

JIHLAVA                          804                              804                         0

TŘEBÍČ                            840                              840                         0

HAVL. BROD                  840                              840                         0

PELHŘIMOV                   850                              950                       100

ŽĎÁR n. SÁZ.                 696                               696                         0