Nezaměstnanost mírně vzrostla. Jaké jsou aktuální trendy na českém trhu práce?

Zdroj: Pexels/fauxels

ČESKO – Dle dat Úřadu práce v prosinci nezaměstnanost mírně vzrostla, a to o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 %. Je to zároveň teprve podruhé od jara roku 2018, kdy se u nás o práci ucházelo více lidí, než bylo volných pozic. Počet volných míst tedy klesl o 7 000 a uchazečů o práci přibylo o 16 000, a to na 279 227. Jaké jsou další výhledy týkající se pracovního trhu?

Vývoj, který je standardem

Výkyv v rostoucí nezaměstnanosti na konci roku je dle odborníků běžný. Právě v závěru roku roste nezaměstnanost pravidelně, jelikož s nástupem zimy končí sezónní práce, zejména v zemědělství a stavebnictví. „Stávající data se příliš nevychylují od standardů, neděje se nic mimořádného. Přece jen však byla v posledních několika měsících roku utlumená poptávka firem, registrovali jsme propad o 15 %. Stále jsou tu ale profese, kde se pozice daří obsadit jen velmi těžko,“ shrnul analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský.

Struktura těch, koho firmy hledají, se přitom dle průběžných dat nijak významně neproměňuje. Na trhu jsou dlouho neobsazená místa vyžadující vyšší kvalifikaci, dále posty v inženýrských profesích, kde dochází ke generační obměně a příchod absolventů není dostatečný apod. Těžko se ale obsazují také pozice v zdravotnictví a v sociální péči. Dle slov ekonoma Martina Janíčka pak zaměstnavatelé také hledají pracovníky do profesí technických a dělnických. O ty aktuálně také není zájem, což by se ale v průběhu času mohlo zlepšovat. „Většina těch volných pracovních míst jsou nízkokvalifikovaná místa a dá se čekat, že do budoucna – jak se bude zlepšovat kondice české ekonomika – pravděpodobně zájem o tato pracovní místa bude mírně růst,“ upřesnil.

A co poptávka firem?

Zatímco na straně nabídky analytici pracovního trhu nezaznamenávají žádné nové trendy, totéž nelze říci o straně poptávky firem. Jak uvedl Dombrovský, v prvé řadě došlo k velkému očištění pracovních míst o místa, která nemusí zaměstnavatelé hlásit do evidence kvůli zaměstnávání lidí z Ukrajiny. V řadě druhé jsou firmy přece jen opatrnější, nabírají o něco méně a také výhled na příští měsíce je opatrný. Dombrovský tedy uzavřel, že firmy se aktuálně do většího náboru příliš nehrnou.

Co zajímá zaměstnance?

Dominantní pozici při hledání zaměstnání zaujímají velké pracovní portály, svou roli ale sehrávají také náborové webové stránky jednotlivých firem a specializované kampaně. Přitom jedním z klíčových faktorů k výběru pro ty, co hledají práci, protože žádnou nemají, je hledání co nejblíže místa bydliště. V rovině změny pracovního místa stávajícího pak platí, že dobrovolná fluktuace zaměstnanců mírně poklesla – a lidé práci příliš měnit nechtějí. Pokud se pro to ale přece jen rozhodnou, nejčastějšími motivy jsou vedle finančního ohodnocení také flexibilita a možnost kariérního postupu. Velkou roli pak, jak uvedl Dombrovský, hraje také přístup firem k zaměstnancům, tedy chování zaměstnavatele.