Hrad Roštejn se již na Velký pátek otevře návštěvníkům

Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVSKO – Své první letošní návštěvníky přivítá hrad Roštejn mimořádně už v pátek 29. března. A na co se můžeme letos těšit? Nejen na tradiční akce, které bývají velkým lákadlem, ale například i na pestřejší prohlídkovou trasu.

„Otevřeno bude po celou dobu velikonočních svátků včetně Velikonočního pondělí. V dubnu bude platit pouze víkendový provoz, který od května přejde na otevírací dobu od úterý do neděle,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš. Návštěvníkům zároveň doporučil spojit pobyt na hradě s procházkou po nedaleké naučné stezce Roštejnská obora. Ta začíná před hradem a měří cca 2,5 km.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hrad Roštejn patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Vysočiny. Vloni sem zavítalo přes 32 tisíc návštěvníků. I v letošním roce na hradě chystají řadu akcí, jako například Myslivecký den, Roštejnský hodokvas, Pohádkový Roštejn, divadelní prohlídky nebo Jazz na Roštejně. „Prohlídkovou trasu B plánujeme rozšířit o další interaktivní prvky. Ke zlepšení komfortu návštěvníků určitě přispěje také úprava pánských toalet,“ prozradila letošní novinky kastelánka hradu Kateřina Rozinková s tím, že na září ještě plánují opravu dvou dřevěných altánů v předhradí.

Letos uplyne již šedesát let, co hrad převzalo do své správy jihlavské muzeum. Kulaté výročí návštěvníkům připomene menší výstava. Ještě předtím si ale budou moci prohlédnout expozici Roštejn – cesta ke kořenům, která zájemcům představí předměty a dokumenty osobností historicky či profesně spjatých s hradem.

„Prostory věže zaplní výstava fotografií Milana Skořepy a nádvoří od začátku června ozdobí olejomalby výtvarnice Magdaleny Křenkové. Po celou sezónu je možné využít krátkodobých pronájmů nádvoří i interiérů za účelem pořádání kulturních i soukromých akcí, jako jsou teambuildingy, svatby a další,“ doplnila kastelánka. Novomanželé nejčastěji využívají prostory Obrazárny, kaple sv. Eustacha a předhradí. Veškeré bližší informace jsou dostupné na webových stránkách hradu.