I pár minut rychlé chůze může zlepšit vaši kondici a zdraví. Nová kampaň na podporu pohybu pro každého

Zdroj: Shutterstock

Z našich životů se vytrácí přirozený pohyb jako je třeba svižná chůze nebo schody místo výtahu. Děti málokdy pobíhají volně venku. Výsledkem je špatná kondice napříč všemi generacemi, nadváha a zbytečně zhoršený zdravotní stav. I když nemáte čas pravidelně cvičit, či dokonce chodit běhat, i tak můžete pro své zdraví udělat hodně. Připojte se i vy ke kampani Zdraví nazdar!, jejíž cílem je motivovat veřejnost k péči o své zdraví a boji proti špatné fyzické a potažmo také psychické kondici. Na věku nezáleží, záleží na vašem odhodlání.

Češi na tom nejsou dobře

S vyšší tělesnou hmotností – nadváhou či obezitou – se potýká více než 60 % obyvatel ČR. Problémy s hmotností trápí o něco častěji muže než ženy. Ženy jsou totiž přece jen v péči o své zdraví a vzhled uvědomělejší než muži. Nedostatek pohybu a kila navíc přitom stojí za řadou chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární nemoci, cukrovka, rakovina, kloubní obtíže, ale také deprese. S cukrovkou se léčí již každý desátý Čech a kardiovaskulární nemoci jsou u nás stále nejčastější příčinou úmrtí. Přitom až 90 % obézních lidí trpí cukrovkou 2. typu, 45 % vysokým krevním tlakem.

Nová kampaň Zdraví nazdar!

„Přestože se průměrná délka života prodlužuje, stále více lidí tráví jeho značnou část v nemoci a potřebuje nákladnou péči. Přitom nejčastějším onemocněním, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo cukrovka 2. typu, lze předcházet důslednou životosprávou, jejíž přirozenou součásti by měl být i pravidelný pohyb,“ říká MUDr. Michal Bednář, MBA, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC, která spolu s Českou obcí sokolskou při příležitosti XVII. všesokolského sletu spouští kampaň Zdraví nazdar!

Malými krůčky k velké změně

Změnit své každodenní návyky o sto osmdesát stupňů je velmi obtížné. Pro mnoho lidí může být představa dřiny v tělocvičně spíše frustrující a nereálná. Avšak i malé změny mohou mít velký efekt, navíc s pozitivním dopadem na naše zdraví. Vědecký tým z Cambridge zveřejnil ve své nedávné studii, že denně pouhých 11 minut středně intenzivní fyzické aktivity (např. rychlejší chůze) výrazně snižuje riziko řady onemocnění. Tato každodenní aktivita může mít pozitivní vliv na prevenci kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Chůze navíc pomáhá snižovat pracovní stres a působí i jako prevence proti artritidě. Také zlepšuje paměť, spánek či kognitivní funkce. Podobně je tomu i při chůzi do schodů, kdy lze za 15 minut dosáhnout stejné intenzity tréninku jako při půlhodinovém běhu.

Jak začít se změnami

V rámci kampaně Zdraví nazdar! vznikla série instruktážních cvičebních videí od sokolských metodiků i tipy na drobné změny, které může každý pohodlně zařadit do svého dne. Nedílnou součástí péče o zdraví je také absolvování preventivních prohlídek, které mohou včas odhalit závažná onemocnění. V rámci kampaně je proto k dispozici i kalkulačka prevence, ve které si lidé mohou ověřit, na jaká vyšetření mají ve svém věku nárok.

Malé změny v denních návycích s velkým vlivem na zdraví

  • Buďte aktivní společně s dětmi nebo rodiči i prarodiči. Choďte na procházky.
  • Choďte do práce pěšky nebo vystupte o zastávku dříve. Každý krok navíc se počítá!
  • Využijte schody místo výtahu. S každým schodem zlepšujete svou kondici.
  • Dlouhotrvající sezení přerušte protažením a drobnými cviky.
  • Nastavte si se svými dětmi pravidla pro používání mobilních zařízení.
  • Nahraďte krátké cesty autem nebo veřejnou dopravou jízdou na kole.
  • Pusťte si oblíbenou hudbu a tancujte. Tanec nejenže posiluje svaly a zlepšuje vytrvalost, ale také zlepšuje náladu a snižuje stres.
  • Pečujte o své zdraví společně s odborníky. Pravidelně hlídejte termíny svých preventivních prohlídek a informujte se o tom, na které z nich máte zdarma nárok.