Pelhřimov oslaví nedožité sté narozeniny jednoho z nejslavnějších rodáků

Foto: Kulturní zařízení města Pelhřimova
Foto: Kulturní zařízení města Pelhřimova

PELHŘIMOV – Pelhřimovský rodák, filmový režisér Oldřich Lipský, by se v letošním roce dožil sta let. Město si výročí jeho narození připomene v sobotu 22. června na Masarykově náměstí.

Program začne v 15 hodin a potrvá zhruba hodinu a půl. Na velkoplošné obrazovce si návštěvníci společně připomenou zásadní filmařské počiny oslavence. „Uvidíme ale nejen spoustu ukázek z filmů. Oldřich Lipských byl i jedním z iniciátorů české kaskadérské školy, takže se můžeme těšit i na skok z výšky do krabic. Chybět nebudou ani artistická vystoupení, zazní filmové písničky,“ vyjmenoval ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Účast na akci přislíbili Jiří Lábus a Naďa Konvalinková, o své střípky ze spolupráce s Oldřichem Lipským se prostřednictvím obrazovky podělí i řada dalších herců. Spolek divadelních ochotníků Rieger, z něhož bratři Oldřich a Lubomír Lipští umělecky vzešli, předvede ukázku z divadelní hry Limonádový Joe. O spolumoderování akce se postará pelhřimovská divadelní skupina Domino.

Do přípravy oslav se zapojila také rodina Lipských. „Akci spolupořádáme s Daliborem Lipským, který je filmovým střihačem a synem Oldřicha Lipského. Mimochodem s otcem spolupracoval třeba na filmu Tři veteráni,“ dodal Martin Ecler.

Oldřich Lipský (4. července 1924 – 19. října 1986) byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského. Pocházel z Pelhřimova, kde jeho otec Vilém měl cukrárnu s kavárnou. Původně studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření přešel do filmového studia Barrandov. Natočil řadu slavných filmů, jako například Limonádový Joe (1964), Šest medvědů s Cibulkou (1972), Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Ať žijí duchové (1977), Adéla ještě nevečeřela (1978), Tajemství hradu v Karpatech (1981) a další.