Výpověď bez udání důvodu stále ve hře, a to i navzdory odporu části vládní koalice

Zdroj: Pexels/ANTONI SHKRABA production

ČESKO – Poté, co se nejen opozice, ale i část vládních stran odmítavě vyjádřily k možnosti ukotvení výpovědi bez udání důvodu do připravované novely zákoníku práce, zdálo se, že celý návrh míří „k ledu“. Jenže ODS a TOP 09 se jej pevně drží a chtějí se jej pokusit prosadit i navzdory tomu.

Návrh bez podpory, ale „s hlubokým smyslem“?

Propouštění zaměstnanců, aniž by byl uveden důvod – to je poměrně kontroverzní návrh, který pobouřil nejen zástupce opozice, ale také některé koaliční partnery. Po poměrně třeskuté diskusi na toto téma se tedy zdálo, že od návrhu bude upuštěno. Zástupci ODS a TOP 09 se ale nakonec rozhodli pro pravý opak. Návrh chtějí předložit i s tím, že předpokládají, že podporu nejspíš nezíská. „Schválení tohoto pozměňovacího návrhu patrně většinovou podporu nenajde, nicméně tento návrh je správný a v důsledku by znamenal zvýšení reálných mezd zaměstnanců, a to z důvodu jednodušší změny zaměstnání a vyššího odstupného,“ uvedl pro Českou televizi premiér Petr Fiala (ODS).

Faktem přitom je, že strany, které výpověď bez udání důvodu podporují, tedy právě zmiňovaná ODS a TOP 09, mají ve sněmovně jen čtvrtinu křesel. Přesto prosazení návrhu nevzdávají. Podle Martina Kupky, místopředsedy ODS, má návrh „hlavu a patu“, a to nejen z hlediska záměru, ale také dle názoru ekonomů. „Jednáme i nadále a snažíme se přesvědčit koaliční partnery, kteří to tak nevidí, že teď je ten ideální čas. Máme dlouhodobě nízkou nezaměstnanost a zaměstnavatelé si neustále stěžují, že nemají pracovní síly,“ shrnula Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Při vyjednávání pak podporovatelé návrhu chtějí operovat výší odstupného, které by bezdůvodně vyhozenému zaměstnanci náleželo. I odstupné je ale pod palbou kritiky. Např. dle slov předsedy poslaneckého klubu SPD, Radima Fialy, by si soukromé firmy stejně nemohly úhrady odstupného dovolit. Uzákonění výpovědi bez udání důvodu by prý naopak mohlo tvrdě dopadnout na veřejný sektor, kde by tyto výplaty nebyly problém, resp. nikomu by „nevadily“.

Komu výpovědi bez udání důvodu „pomohou“?

Zástupci ODS a TOP 09 při snaze sehnat pro svůj návrh podporu operují především podporou ekonomického růstu a oživením hospodářství. Zaměstnavatelé by tak získali efektivní nástroj, jak rychleji vyměnit zaměstnance, s nimiž nejsou spokojeni. Podle Radka Vondráčka (ANO), předsedy sněmovního ústavně-právního výboru, jsou ale takováto tvrzení a předpoklady pouze velkou zkratkou. „Zaměstnavatel a zaměstnanec nejsou ekonomicky stejně silné subjekty. Práva zaměstnanců jsou výsledkem dlouhého vývoje,“ dodal také. Někteří zaměstnavatelé jsou ale např.  přesvědčení o tom, že v případě zavedení výpovědi bez udání důvodu by zaměstnanci byli více motivováni k lepším pracovním výkonům.

Zaměstnavatelé vs. zaměstnanci

V souladu s aktuální platnou legislativou již nyní může výpověď bez udání důvodu podat zaměstnanec. Ovšem zaměstnavatel důvod mít musí – dle zákona mohou být důvodem k výpovědi např. organizační příčiny a zánik pracovní pozice, opakované písemné výtky, závažné porušení pracovních povinností nebo lékařský posudek, potažmo neodpovídající zdravotní stav zaměstnance.