Záchranáři na Vysočině slaví dvacet let. Na kontě mají více než tři čtvrtě milionu výjezdů

Foto: ZZS Kraje Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Krajská záchranka oslaví 1. července dvacet let od svého vzniku. V současné době zahrnuje na třicet profesionálních výjezdových skupin, které jsou rozmístěny ve 21 základnách. Většina z nich bude tuto sobotu zpřístupněna veřejnosti.

Historie záchranné služby na Vysočině sahá do 70. let minulého století. První sanitky do terénu vyjely už v roce 1976, a to v Třebíči a Pelhřimově, o dva roky později v Havlíčkově Brodě, v roce 1982 v Jihlavě a za další dva roky v Novém Městě na Moravě. O dvacet let později, 1. července 2004, pak vznikla Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Došlo k tomu sloučením již fungujících základen – Jihlava, Telč, Pelhřimov, Pacov a Počátky. V průběhu druhé poloviny roku se postupně začlenily základny Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V lednu 2005 se staly součástí základny Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou a tři roky poté byla přičleněna i záchranná služba v Humpolci. Postupem času byly vybudovány nové výjezdové základny. V roce 2010 Velká Bíteš, Přibyslav a Jemnice, o rok později Kamenice nad Lipou a v roce 2014 stanoviště v Habrech.

Dvacet let v číslech

Během existence jednotné záchranné služby uskutečnili krajští záchranáři 785 000 výjezdů a ošetřili při nich 540 000 pacientů. „Operátoři na tísňové lince 155 přijali více jak 1 500 000 hovorů a poskytli 4 820 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Zásahové vozy ZZS KV najezdily 28 500 000 kilometrů, vrtulník Letecké záchranné služby, Jihlavský Kryštof 12, uskutečnil bezmála 12 000 vzletů. Naši záchranáři ošetřili 146 200 úrazů, zasahovali u 34 072 dopravních nehod a provedli 6 960 resuscitací,“ vyjmenoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

„U příležitosti dvacátého výročí zcela mimořádně zpřístupníme široké veřejnosti většinu výjezdových základen v Kraji Vysočina. Zájemci se mohou přijít v sobotu 29. června podívat, jak vypadá základna v jejich městě, na zázemí záchranářů, v jakých autech jezdí nebo jak funguje dispečink záchranné služby,“ doplnil Petr Janáček.

Od devíti do dvanácti hodin dopoledne budou volně přístupné základny Jihlava, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Jemnice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Humpolec, Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Počátky.