KRAJ VYSOČINA – Teplé a vlhké počasí těchto dnů přeje klíšťatům, jejich zvýšenou aktivitu zaznamenali i hygienici na Vysočině. Oproti loňskému roku v regionu narostl počet infekčních onemocnění, která tito cizopasníci přenášejí.
Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hany Pavlasové bychom se před klíšťaty měli mít opravdu na pozoru. „Za letošní rok od ledna do poloviny července evidujeme 30 pacientů s klíšťovou encefalitidou. Jeden případ je s těžkým průběhem. Za stejné období roku 2023 bylo pacientů s touto diagnózou o osm méně,“ říká Hana Pavlasová.
Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
„V případě Lymské borreliózy je nárůst počtu nemocných za stejné období ještě výraznější. Vloni do půlky července touto nemocí onemocnělo 155 osob. Za letošní rok je to již 235 hlášených případů,“ pokračuje Hana Pavlasová.
Obě tato onemocnění jsou zrádná a mohou přinést vážné zdravotní komplikace. Je proto důležité chránit se před samotným přisátím klíštěte. V současné době se s nimi potkáme nejen v lesích a na loukách, ale i v městských parcích, křovinných porostech, zahradách nebo ve vysoké trávě. Ideální je se lokalitám s velkým výskytem vyhýbat a při pohybu v přírodě používat účinné repelenty. Po příchodu domů je pak nutno pečlivě si prohlédnout celé tělo včetně vlasové části hlavy. A když už klíště objevíme, musíme ho neprodleně odstranit.
A jak při odstranění postupovat?
Pokud se klíště již přisálo, místo ošetříme jodovým nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Po jeho zaschnutí klíště rovnoměrným tahem vytáhneme speciální pinzetou či kleštičkami. Ránu ještě jednou vydezinfikujeme. Ruce je vhodné chránit rukavicemi a pak umýt horkou vodou a mýdlem.
Vytažené klíště zabalíme do papírového kapesníku, vložíme do nehořlavé nádoby a spálíme. Nikdy bychom ho neměli rozmačkávat nebo zašlapovat. Stejně postupujeme při vytahování klíštěte domácímu mazlíčkovi.
„Po odstranění klíštěte z rány je dobré si udělat poznámku do kalendáře, který den a na jakém místě na těle bylo klíště přisáté. Následně doporučuji sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se projeví příznaky onemocnění klíšťové encefalitidy nebo Lymské borreliózy, neprodleně je třeba vyhledat lékaře,“ dodává doktorka Pavlasová s tím, že jedinou účinnou ochranou proti závažnému onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování.