JIHLAVA – Pacientům jihlavské nemocnice, kteří mají kvůli dlouhodobé léčbě problém s rozpíchanými žílami, nově pomáhá specializovaný tým pro cévní vstupy. Žilní katetr tak mohou zavádět zdravotní sestry bez dohledu lékaře, což ušetří čas zdravotníkům i pacientům.
Zdravotníci v jihlavské nemocnici získali certifikaci na zavádění centrálního žilního katetru PICC. Jedná se o dlouhodobý žilní vstup za účelem nekomplikovaného podání léčivých přípravků. „Tento katetr mohou zavádět nově již samy zdravotní sestry bez lékaře. Zavádí se pod ultrazvukem, EKG navigací nebo rentgenovou kontrolou. Tento vstup má pacient i rok a nejčastěji se jedná o onkologické pacienty, kteří chodí na chemoterapie,“ vysvětluje staniční sestra chirurgického oddělení Petra Findová.
Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Kromě onkologických pacientů pomáhá tým zdravotníků i pacientům, kteří dostávají dlouhodobě antibiotika či vyžadují intenzivní péči. Těm všem se musí léky podávat nitrožilně a právě tyto pacienty trápí opakované zavádění krátkodobých kanyl.
Tyto krátkodobé katetry se stejně jako centrální žilní katetry PICC pacientům zavádějí z místa v oblasti paže. „Liší se tím, že jsou kratší a končí v axilární žíle v oblasti podpaží a zavádí se také na kratší dobu, přibližně jeden měsíc. Takových pacientů máme asi 400 ročně. Oproti tomu PICC centrální žilní katetry se zavádí až do centrální žíly a pacient jej má třeba i rok,“ doplňuje Petra Findová.
A dále zdůrazňuje, že pacientům, kteří dostávají dlouhodobě množství léčiv, se ničí žilní systém. „Pacienty trápí rozpíchané žíly a záněty, což je bolestivé. Díky jednomu vstupu se tomu vyvarují,“ dodává Petra Findová s tím, že PICC centrální žilní katetr se může zavést pacientovi například před začátkem hospitalizace.
Nový specializovaný tým pro cévní vstupy mohou využít všichni, kterým se musí dlouhodobě podávat nitrožilně léky. Důležitá je správná indikace, jaký katetr zvolit. Ročně díky tomu zdravotníci zlepší komfort léčby stovkám lidí.